6 bin 202 personel, Kahramanmaraş'ın güvenliği için çalışıyor

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, şehrin asayiş ve güvenlik durumu hakkında açıklama yaptı. Vali Ünlüer, açıklamasında bilgilendirme toplantısının aylık yapılacağını duyurdu.

Vali Mükerrem Ünlüer, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan ve İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman ile birlikte kent genelinde yürütülen asayiş ve güvenlik konularına ilişkin basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu.
 
Vali Ünlüer, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda, her ay benzer bilgilendirme toplantılarının düzenleneceğini belirtti.
 
Yaptığı bilgilendirmede şehrin huzur ve güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu ifade eden Vali Ünlüer, “Türkiye’nin Huzuru” mottosuyla yürüttüğümüz güvenlik ve asayiş çalışmalarında şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde halkımızı doğru bilgilendirmeyi önemsiyoruz. Bu anlamda, Kahramanmaraş’ın asayişi, güvenliği ve toplumun huzuru için kolluk kuvvetlerimiz 7/24 esasına göre büyük bir fedakârlık içeresinde gayretle çalışmaktadır.

Asrın felaketini yaşadığımız şehrimizde depremden sonra İl Emniyet Müdürlüğümüz 714 personel artışıyla 4047 ve İl Jandarma Komutanlığımız 366 personel artışıyla 2155 personelle toplam 6202 güvenlik personelimiz, suçun yaşanmaması adına yürüttüğü huzur operasyonlarıyla birlikte suç işleyenlere göz açtırmamak ve şehrin güvenliğini sağlamak için uyum içerisinde yoğun denetimlerine devam etmektedir. Şimdi siz değerli basın mensuplarımıza ve değerli hemşerilerimize, güvenlik güçlerimizin son 2 ay içinde yürüttüğü operasyonlar ve faaliyetler hakkında bilgi vermek istiyorum.

İlk olarak terörle mücadele konusuna değinmek istiyorum. Güvenlik güçlerimiz, amansız bir mücadele ortaya koymaktadır. Tüm terör örgütlerine hem merkezde hem de kırsalda geçit verilmemektedir. İlimizde son 2 ayda bu anlamda 50 operasyon icra edilmiştir. Bu operasyonlarda 16 şahıs gözaltına alınmış bunlardan 4 şahsa tutuklama ve 2 şahsa da adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemize sizlerin de desteğiyle kararlılıkla devam edeceğiz. 

Göçmen kaçakçılığı ile ilgili ise ilimiz genelinde 110.992 düzenli göçmen bulunmaktadır. Göçmen kaçakçılığına yönelik 278 operasyon icra edilmiş, 416 düzensiz göçmen yakalanmış, gözaltına alınan 5 organizatörden 1’i tutuklanmış, 272 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir. Güvenlik güçlerimiz tarafından göçmen kaçakçılığına karşı düzenlenen operasyonlara titizlikle devam edilmektedir.

İnsanımızı sosyal ve ekonomik hayattan koparan, çeşitli suçlar işlenmesine zemin oluşturan Uyuşturucuyla mücadele ise en hassas ve titizlikle takip ettiğimiz bir konudur. Hemşerilerimizin bilmesini isterim ki aydınlık geleceğimiz olan gençlerimizin zehirlenmesine asla izin vermeyeceğiz. 
 
Bu kapsamda gerçekleştirilen 947 operasyonda, 1038 şahıs gözaltına alınmış, gözaltına alınan şahıslardan 63’ü tutuklanmış, 13’üne adli kontrol işlemi yapılmıştır. Yakalanan Narkotik malzemeler ise 1500 gr esrar, 543 gr skunk, 209 gr bonzai, 80 gr eroin, 0,39 gr kokain, 10 gr afyon, 2309 gr metanfetamin, 22 adet ecstasy, 3485 adet captagon ve 2777 adet sentetik ecza ele geçirilmiştir. Zehir tacirlerine karşı operasyonlarımıza kararlılıkla devam edilecektir.

Organize suçlar ile ilgili 9 operasyon gerçekleştirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 18 şahıstan, 15’i tutuklanmış ve 3’üne adli kontrol işlemi yapılmıştır. Bu kapsamda 1 yerel suç çetesi de çökertilmiştir. Yasalara aykırı biçimde oluşan her türlü organize suç örgütüne karşı mücadelemiz büyük bir kararlılıkla devam etmektedir.

Kaçakçılıkla ilgili mücadele kapsamında ise silah, akaryakıt, tütün mamulleri, alkollü içki, kültür ve tabiat varlıklarına yönelik yürütülen çalışmalar neticesinde 52 operasyon gerçekleştirilmiş, 66 şahsa işlem yapılmıştır. 

Bu kapsamda, 10,540 (Paket) Sigara, 63,320 adet Makaron, 179 Kg Nargile Tütünü, 340 kg tütün, 1290 Adet Puro, 316 adet Elektronik Sigara, 134 adet Cep Telefonu, 5 adet tarihi obje/sikke, 152 litre alkollü içki ele geçirilmiştir.

Asayiş suçları konusuna gelince; hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık, ruhsatsız silah, gasp, kumar, cinayet, kadına yönelik şiddet gibi başlıklarda ilimizde suçlulara geçit vermiyoruz.

Gerçekleşen toplam 4785 asayiş olayında 2797 şahıs yakalanmış, 244 adet ruhsatsız silah ele geçirilmiştir. Kişilere Karşı İşlenen Suçlar, Mal Varlığına Karşı Suçlar, Topluma Karşı Suçlar, Millete ve Devlete Karşı Suçlar ile Takibi Gereken Olayların aydınlatma oranına bakıldığında ilimizde % 92 seviyelerindeyiz. 

Şu bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Kahramanmaraş merkezli 6 ilde 5 Mart 2024 günü saat 6.30’da gerçekleştirilen operasyonla son iki yılda sosyal medya platformları üzerinden dolandırıcılık yapan şebeke çökertilmiştir.

Yine önemli konulardan biri de Siber Suçlarla Mücadele, bu konuda bilişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçlara karşı her türlü önlemler alınmaktadır. Ayrıca Siber Suçlar mücadelede 2 operasyon yapıldı. 9 gözaltının 8’i tutuklandı.

Sanal dünyada suç ve suçluların karşısındayız. Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatanda da sanal devriyelerimiz, 7/24 görevlerinin başında.  Siber Suçlarla mücadele kapsamında 557 adet sosyal medya hesabı ile 295 adet terör iltisaklı hesaplarda yapılan çalışmalarda 7 şüpheli şahısla ilgili işlem yapılmıştır. 
 
Son olarak, trafik olaylarına yönelik yapılan denetimlerde 319.026 araç kontrol edilmiş, 1478 araç trafikten men edilmiştir. 517 trafik kazası meydana gelmiştir. İlimizde okul servis araçları, ticari taksiler ve Motorsikletlere yönelik trafik uygulamalarımız titizlikle devam etmektedir.

İlimizde "Güvenli Sistem Yaklaşımı” esas alınarak hiçbir vatandaşımızın hayatını kaybetmediği ve ciddi derecede yaralanmadığı bir ülke hedefinin gerçekleştirilmesi yolunda faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdürmekteyiz.

Bugün Kahramanmaraş'ta, 1 Ocak - 29 Şubat tarihleri arasında Terörle mücadele, Göçmen Kaçakçılığı, Uyuşturucuyla Mücadele, Organize Suç örgütleri, Kaçakçılık, Asayiş, Trafik ve Siber suçlarla mücadele olmak üzere ana gündem maddelerinde yaptığımız çalışmalarımızı sizlerle paylaştık.

Kahramanmaraş’ımızın huzuru ve güvenliği için yer, zaman, mekân ayırt ekmeksizin operasyonlarımızı gece gündüz demeden sürdürmeye kararlıyız, Kahraman şehrimizin en güvenli şehirlerden biri olması için canla başla çalışacağız.

Bu vesileyle operasyonları yöneten İl Jandarma Komutanımız ve İl Emniyet Müdürümüz başta olmak üzere tüm güvenlik güçlerimize özverili çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyor, katılımlarınızdan dolayı siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi. 
 
Toplantıda basın mensuplarına ve katılımcılara da soru sormaları için söz hakkı verildi. 

Toplantının sonunda Vali Ünlüer, katılımcılara teşekkür ederek, Kahramanmaraş’ın huzuru ve Türkiye'nin huzuru için azimle çalışacaklarını ifade etti.
 

Bakmadan Geçme