• Haberler
  • Sağlık
  • 23 ülke 200 temsilci Uluslararası Sağlık Zirvesi'nde buluştu

23 ülke 200 temsilci Uluslararası Sağlık Zirvesi'nde buluştu

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Samsun Şubesi ev sahipliğinde 2. Uluslararası Samsun İkiztepe Sağlık Zirvesi 23 ülkeden 200'ün üzerinde sağlık sektörü temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın zirvenin açılış konuşmasında, Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve 34 ülkede hizmet veren bir sivil toplum kuruluşu haline geldiklerini söyledi. Sağlık sektöründe olduğu gibi Türkiye’nin sanayi, ihracat, teknoloji ve özellikle savunma sanayisine ev sahipliği yapan bir ülke konumuna geldiğini belirten Aydın, şu görüşleri dile getirdi: “Türkiye sağlık sektöründe de dünyanın en önemli pazarlarından biri olacak. Samsun da şüphesiz, Türkiye’de bu işi en önde taşıyan şehirlerden biri olacak. İnanıyoruz ki yakın tarihte teknolojisiyle turizmiyle sanayisiyle Samsun, dünyada çok üst seviyelere ulaşmış bir şehir olacaktır.”

2023’te 62 milyar liralık sağlık turizmi yatırımı yapıldı

Aydın, Bakanlık verilerine göre Türkiye’de sağlık turizmi alanında 2023’te 404 yatırım teşvikiyle 62 milyar liralık yatırım yapıldığını anlatarak, “Bugün 23 ülkeyi konuşuyorken, inşallah önümüzdeki sene 50 ülkeden katılımcıları, misyonerleri burada misafir edeceğimiz bir toplantıya, zirveye ulaşacağımıza inancımız tam. Bu zirvenin başta şehrimiz olmak üzere ülkemiz ekonomisine, ihracatımıza, istihdamımıza ve özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki yatırımlara öncülük etmesini niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yaptığı çalışmalar ile son yıllarda özellikle mal ihracatında önemli bir seviyeye geldiğinin altını çizen Ticaret Bakanlığı Hizmet İhracatı Daire Başkanı Tarık Aksoy, “Bildiğiniz üzere ülkemiz 1980’li yıllardan itibaren ihracata dayalı bir büyüme, iktisadi büyüme modeli benimsedi ve bu anlamda da ihracat ülkemizin ekonomik sürdürülebilirliği anlamında en önemli konulardan birisi. Özellikle 2023 yılında mal ihracatında 256 milyar dolarlık bir seviyeye geldiğimizi görüyoruz. Hizmet ihracatında ise 102 milyar dolarlık bir ihracat yaptığımızı görüyoruz. Tabii bunlar nominal değerler. Nominal değerlerin ötesinde bakmamız gereken dünyadaki pastadan pazardan aldığımız paydır. Buna baktığımız zaman da mal ihracatında küresel pazardan yüzde 1,1 pay aldığımızı görüyoruz. Hizmet ihracatına baktığımızda ise yüzde 1,3 pay aldığımızı görüyoruz. 1980’lerden itibaren yaklaşık 40 yıllık süreçteki çalışmaların neticesinde özellikle son yıllarda mal ihracatında yüzde 0,80-0,90’lık seviyelerden yüzde 1’lik seviyeye geldiğimizi düşündüğümüz zaman sadece 10 yıllık bir süreçte yapılan çalışmalar neticesinde mal ihracatıyla hemen hemen dünyadan aynı payı alıyor olmamız hizmet ihracatının ülkemiz için ne kadar önemli, ülkemizin bu konuda ne kadar potansiyel olduğunu gösteriyor” dedi.

ASKON Samsun Şube Başkanı Ahmet Alp Doğru, 2022’de ilkini gerçekleştirdikleri İkiztepe Sağlık Zirvesi’nin kente ve ülkeye sağlık turizmi açısından oldukça katkı sağladığını vurguladı. İlk zirve sonrasında bir yıl içinde sağlık turizmine ilave 3 milyon dolar, tıbbi cihaz ve malzeme ihracatına 3.5 milyon dolar katkı sağlandığına dikkat çekti.

Bakmadan Geçme