Davut Çona

Kurumsal kimlik bunalımı!

Davut Çona

Bir kurumun kendini ifade etmek için girdiği şekillerin hepsi, kurumsal kimliğini oluşturur. Bu kendini ifade edişlerin amacı da karşı tarafa kurumumuzu en doğru şekilde tanıtma ihtiyacıdır. Bu yüzden kurumsal kimlik çalışmaları çok ama çok önemlidir. Firmanızın “Neden kimse beni anlamıyor?” veya “Kimse neden beni tanımıyor?” tribine girmesini istemiyorsanız, kurumsal kimliğinizi oluşturan tüm ögelere ayrı ayrı önem göstermeli ve bu ögeler arasında bütüncül bir bakış açısı yakalamalısınız.

Markalaşmaya başlamak için

Şirketinizin logosundan marka diline, online mecralardaki varlığından matbaadan çıkan tüm ürünlerine kadar bir kimliği olmalıdır. Logonuzu kurumsal kimlikte nasıl ise her yerde o şekilde kullanmanız gerekir. Logomuzda her canınız istediğinde değişiklik yapamazsınız. Aynı sektörde çalışan birçok firma arasından sıyrılmak, bir kimlik yaratmakla başlar. Sonra da tüm çalışmalar bu kimliğin üzerine inşa edilir ve konsept fikirlerle desteklenir.

Kurumsal kimliğini oluşturamamış ya da kargaşa içinde bir o yana bir bu yana savrulan firmalar, markalaşamazlar. Marka değerleri, hedef kitlesi, insanlara ne verilmek istendiği, yaratılmak istenen algı, kimliği belirlemenin fikirsel ögeleriyken, bu fikirleri ya da değerleri diyelim, görünür kılmak ise kurumsal kimlik çalışmaları ile mümkündür.

Bireysel kimlikten yola çıkarak düşünelim

Kurumsal kimlik konusunu bireysel kimliklerimizin üzerinden düşünerek içselleştirelim. Kimliğimiz oturmadığında hem kendi içimizde hem de sosyal hayatta nasıl zorluklar yaşadığımızı az çok hepimiz biliyoruz.

Kimliği oturmamış bir marka da insanların gözünde ne yaptığını bilmeyen, “Bugün böyle, yarın şöyle” diye algılanan, genellikle taklitçi olarak değerlendirilen ergene benzetilebilir. Ergen insanların suçu yok, bunlar hep dönem, bunlar yaşanacak ama iş kurumsallaştığı zaman, yani iş gerçek anlamda işe dönüştüğü zaman, bocalamalar dükkânı kapatıp gitmeye kadar varabilir. Herkes size fikirler veriri ama bu fikirler size ne kadar uygun onu çok iyi düşünmek gereklidir.

Kurumsal kimliği oluşturan materyaller

Kurumsal kimlik bunalımında olan firmaların başlarına neler açabileceğini anladığımızı kabul ederek, bu konuda nasıl ilerleneceği konusunda ne yapabiliriz onu görelim.

Kurumsal kimlik tasarımının ilk adımı logo tasarımıdır. Logo, markanın imzası olarak ifade edilir ve bu ifade aşırı doğrudur. Daha sonra kurumsal kimlik, antetli kâğıtlar, zarflar, makbuzlar, ambalaj tasarımları, cepli dosyalar, promosyon ürünleri, dış mekân reklam araçları gibi uzar gider. Tüm bu ürünlerde markanın logosu yer alır ve belirlediği kimliğe uygun tasarımsal dil oluşturulmuş olur.
 

Yazarın Diğer Yazıları