Kahramanmaraş'ta 12 Şubat coşkusu

12 Şubat Kurtuluş Haftası etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Valilik önünden hareket eden kortej, Atatürk Meydanı'na kadar mehter takımı eşliğinde yürüdü. Çok sayıda vatandaşın katıldığı program renkli görüntülere sahne oldu.

Kahramanmaraş'ta 12 Şubat coşkusu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kuruluşunun 102. yıl dönümü kapsamında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 12 Şubat Kurtuluş Haftası etkinlikleri hız kesmeden sürüyor. Program takvimi kapsamında Valilik Meydanı önünden başlayan kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Habibe Öçal, Mehmet Cihat Sezal, Ahmet Özdemir, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşte milli mücadelenin 102. yıl dönümüne ithafen 102 metre uzunluğunda Türk Bayrağı açıldı. Etkinlik, Atatürk Meydanı’nda şehitler için edilen dualarla noktalandı.

İstiklal Madalyalı ilk şehir

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü hep beraber kutuluyoruz. 4 Şubat Cuma günü Ulu Camii de şehitlerimiz için okunan Mevlid-i Şerif’le Kurtuluş Haftası kutlama etkinliklerimiz başladı. Bir hafta sürecek olan Kurtuluş Haftamız boyunca paneller, söyleşiler, konferanslar, kurtuluş mücadelemizi anlatan tiyatro oyunları, konserler, kısa film gösterimleri gibi etkinlikler düzenleyeceğiz. İnşallah 12 Şubat Cumartesi günü de gerçekleştireceğimiz programlarla bu yıl Kurtuluş Haftası etkinliklerimizi noktalamış olacağız. Kahramanmaraş’ımızın milli mücadelesinin çok önemli bir özelliği var. Tamamen sivil halkın katılımıyla gerçekleşen milli mücadelemiz Anadolu’ya da öncülük etmiştir. Her ferdi kahraman olan şehrimize de mücadelesinden dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilmiştir. Bu anlamda İstiklal Madalyası verilen ilk şehir olma unvanı Kahramanmaraş’ımıza aittir. Kahramanmaraş’ımızın kurtuluşunda mücadele eden, şehit olan bütün ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz” diye konuştu. 

Gelecek nesillere aktaracağız

Kahramanmaraş’ın vermiş olduğu milli mücadeleyle Anadolu’ya öncü olduğunu ve yol gösterdiğini vurgulayan Ahmet Tepebaşlı, “63 yaşındayım. Çocukluğumdan beri 12 Şubat Kurtuluş Bayramı’mız her yıl coşkuyla kutlanıyor. İnşallah bundan sonra da gelecek nesiller bu bayramın anlamını ve kıymetini bilerek kutlamaya devam edecekler. Maraş, verdiği milli mücadele ile kendi kendini kurtaran ilk şehir olma unvanını taşımaktadır. Kalede Fransız Bayrağının dalgalanmasını kabul etmeyen ecdadımız mücadele ederek tekrardan şanlı bayrağımızı göndere çekmiştir. Bu ecdadın torunları olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Atalarımız vermiş olduğu mücadeleyle istiklal madalyasını almaya hak kazanmıştır” darken; Zeynep Kökenöz, “102 yıl önce atalarımız vermiş olduğu mücadele ile bağımsızlığın ve özgürlüğün ne kadar değerli bir şey olduğunu ve ne zorluklarla kazanıldığını bizlere göstermiştir. Bizlerde hala verilen bu mücadeleyle gurur duymaya devam ediyoruz. En büyük gurur kaynağım kahraman ecdadımızın torunları olmaktır. Atalarımızın emaneti olan bu şehre sahip çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Atalarımızın emanetine sahip çıkıyoruz

Ece Asya Günhanoğlu, “14 yaşındayım. 102 yıl önce atalarımız vermiş olduğu mücadele sonrası şehrimizi düşman işgalinden kurtardılar ve bu şehri bizlere emanet ettiler. Biz gençler de bu emanete sahip çıkarak atalarımızı gururlandırmaya devam edeceğiz” derken, Halil Ömer Çuhadar, “Atalarımız adeta canlarını hiçe sayarak bu vatanı düşmanın elinden aldılar ve bizlere miras bıraktılar. 12 Şubat bizim Kurtuluş Bayramımız. Gençler olarak bu bayramın bizler için ne kadar değerli olduğunun bilincindeyiz. İnşallah bizlerde Kurtuluş Bayramı’mızın önemini bizden sonra gelecek nesle aktaracağız ve bu böyle devam edip gidecek” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme