Vali Ünlüer açıkladı, TOKİ Konutlarının devri Aralık'ta başlıyor

Kahramanmaraş Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen Basın Bilgilendirme toplantısında, basın mensuplarına 6 Şubat depremleri sonrası çalışmalara ilişkin bilgiler verildi.

Vali Mükerrem Ünlüer başkanlığına düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, AFAD İl Müdürü Tayfur Temur ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Vekili Muharrem Ateş katıldı.

Aralık'ta teslim

Toplantıda konuşan Vali Ünlüer, “26 bin TOKİ konutumuzun inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Planlamalar dahilinde aralık ayı sonuna kadar kırsal mahallerimizde ve şehir merkezimizde yapımı tamamlanan 10 bine yakın konutun hak sahiplerine teslimini planlıyoruz. Mayıs ayı sonuna kadar ise 26 bin konutun tamamını hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz.” Dedi.

Genelge yayımladık

Orta hasarlı binaların ruhsatlandırmasına ilişkin de açıklamada bulunan Vali Ünler: “Belediyelerimizin bu konuda elini güçlendirmek adına Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, AFAD teşkilatımız ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğümüz ile ortak çalışma sonucunda bir genelge hazırladık. Süreç bu aşamada daha hızlanmış oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Yıkımda yüzde 67'ye ulaştık

Yıkım çalışmalarında ilgili olarak yüzde 67’ye ulaştıklarını ifade eden Vali Ünlüer, “Yavaşladığımızı siz de fark ediyorsunuz. Yavaşla nedeni yargıya işgal etmiş binalarla ilgilidir. Biz o yargı sürecini beklemeye karar vermiştik. Bundan dolayı da yüzde yüze oradan ulaşamadık. Ama biz acele etmiyoruz. Çünkü orada bizi baskı yapan bir şey yok. Yani biz vatandaşımızın da haklarına saygı göstermemiz lazım. Vatandaşımız da yargıdan sonucunu alsın. Ondan sonra yine yıkılması gereken bina varsa yıkanır. Güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirerek vatandaşımız o binasını kullanabilir.” İfadelerine yer verdi.
 
Toplantı, soru-cevap bölümü ile sona erdi.
 

Bakmadan Geçme