Türkiye-BAE arasında ekonomik ortaklık anlaşması yürürlüğe giriyor

Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması onay süreçleri tamamlandı, anlaşma yarın yürürlüğe giriyor.

3 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında “Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” (KEOA) nın iç onay süreçleri bugün Resmi Gazete’de yer alan kararlarla tamamlandı. Anlaşma yarından itibaren (1 Eylül 2023) iki ülkede yürürlüğe giriyor.
 
İmzalanan anlaşma ile mal ticaretinde pazara giriş kapsamında tüm tarife satırlarının yüzde 80’i taraflarca taviz kapsamına alındı. Türkiye’nin küresel anlamda rekabetçi olduğu otomobiller, ticari araçlar, beyaz eşya, petro-kimya ürünleri, tekstil ve halı, ayakkabılar, plastik ürünleri ile makineler ve çeşitli elektronik cihazlar başta olmak üzere pek çok sektörde önemli kazanımlar elde edildi.

Anlaşma, özellikle bölge ülkeleriyle yeni kurulacak işbirlikleriyle üçüncü ülkelere yönelik açılımlar elde edilmesi açısından ayrıca önem taşıyor.

Söz konusu anlaşmanın öncelikle bölgesel anlamda ticaretin artmasına daha sonra ortak geliştirilecek yeni üretimler ve projelerle küresel anlamda değer zincirlerine katkı sağlaması bekleniyor.
 
Anlaşma ile hedef 5 yılda 25 milyar dolarlık ticaret hacmi

KEOA iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve yatırımların en yüksek seviyeye çıkartılması için güçlü bir enstrüman olarak tasarlandı.Bu kapsamda, iki ülke ticaret hacminin 5 yıl içerisinde 25 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Anlaşmanın metnine ve eklerine Ticaret Bakanlığına ait https://ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/serbest-ticaret-anlasmalari/onay-sureci-tamamlanan-stalar linkinden ulaşılabilir.
 
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 10 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en büyük ticaret partneri konumunda olup müteahhitlikten gastronomiye ve lojistiğe; finanstan, sağlığa, eğitime ve turizme çeşitli hizmet sektörlerinde küresel anlamda markalaşmış pek çok Türk firması Birleşik Arap Emirlikleri’nde başarılı işlere imza atmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin kamu iştirakleri ve firmaları ülkemizde pek çok sektörde aktif bir şekilde faaliyet göstermekte, BAE’nin ülkemizdeki yeni yatırımları ve ticari iş birliklerinin sayısı katlanarak artmaktadır.

Anlaşma mal ticaretinin yanısıra Türkiye’nin güçlü olduğu hizmetleri ve yatırımları da kapsıyor

İmzalanan KEOA ile Türkiye ve BAE’nin ticari ve ekonomik ilişkilerine yeni bir boyut kazandırılması hedeflenmektedir. Ticari ve ekonomik ilişkilerin tüm tamamlayıcı unsurlarını barındıran KEOA ile yüksek katma değerli hizmet sektörlerinin gelişimine imkân tanınması, yatırım süreçlerinin kolaylaştırılması, verimli uygulamalar ve işbirlikleri ile ekonomik öngörülebilirliği artırarak iki ülke arasında ticaretin ve yatırımın teşvik edilmesi planlanmaktadır. Anlaşmaya göre hizmet ticareti, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticaretlerini kolaylaştırıcı tedbirler, kamu alımları, fikri mülkiyet, ticaret önlemleri ve diğer düzenleyici kurallar da KEOA’da yer almaktadır.

Bakmadan Geçme