Türk arama kurtarma bölgesi içerisinde 283 düzensiz göçmen kurtarıldı

Antalya'da 100 deniz mili mesafede (yaklaşık180 km) içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan bir tekneden acil yardım çağrısı yapıldı. Bölgede bulunan tüm gemilere acil yardım çağrısı iletilerek olay mahalline en yakın mesafede bulunan bir ticari gemi ile irtibat kuruldu ve bahse konu tekneye ivedilikle yardım edilmesi bildirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada: “Yapılan acil yardım çağrısı ile eş zamanlı olarak olay mahalline derhal 4 Sahil Güvenlik Botu görevlendirilmiş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile kurulan koordine neticesinde bölgede seyir halinde bulunan 1 fırkateyn ve 1 korvetin de sevk edilmesi sağlandı.

Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yardım çağrısı yapan teknenin tespiti maksadıyla 1 insansız hava aracı görevlendirildi.

Müştereken icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde; tespit edilen teknede bulunan 283 düzensiz göçmenin olay mahalline yönlendirilen ticari gemiye alınması sağlandı.

Bahse konu ticari gemi göçmenler ile birlikte Sahil Güvenlik Botları refakatinde Antalya’ya intikal ettirilmektedir. “ denildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN