Terörizmin finansmanı ile mücadelede Türkiye ile ABD eşzamanlı karar aldı

Terörizmin finansmanı ile mücadele kapsamında Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından eşzamanlı alınan malvarlığı dondurma kararı ile ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan geldi. Açıklamada listelenen kişilere yönelik malvarlığının dondurulması kararlarının titizlikle uygulandığı vurgulandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada: “Türkiye, terörizmin finansmanının engellenmesi amacıyla yurtiçinde etkin önlemler almakta, bu kapsamda uluslararası işbirliğine de önem vermektedir. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından listelenen kişilere yönelik malvarlığının dondurulması kararlarını titizlikle uygulamaya koymakta; ayrıca, makul şüphe standartları doğrultusunda terör örgütlerinin finansman faaliyetleri içerisinde olduğu değerlendirilen kişi ve kuruluşların ülkemizdeki malvarlıklarının dondurulması amacıyla İç Dondurma Mekanizmasını da etkin bir şekilde kullanmaktadır.

Öte yandan, DEAŞ ve El Kaide dâhil terör örgütlerinin küresel çapta bir tehdit olması, eylemlerinin yanısıra fon toplama ve bu fonların transferine yönelik faaliyetlerinin geniş bir coğrafyaya yayılması, bu konuda uluslararası çaba gösterilmesini ve işbirliğini gerekli kılmaktadır.

Bu kapsamda, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen ortak çalışmalar neticesinde gerek ülkemizde gerek çatışma alanları başta olmak üzere başka bölgelerde terör örgütleriyle bağlantılı finansman faaliyeti içerisinde olduğu değerlendirilen 2 gerçek kişinin Türkiye’de bulunan malvarlıkları Resmi Gazete’nin 02.05.2023 tarih ve 32178 mükerrer sayılı kararı ile dondurulmuştur.

Türkiye terör ve terörizmin finansmanı ile mücadelede başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararlarının uygulanması olmak üzere, tüm hukuksal araçları etkin bir şekilde kullanmaya ve bu alanda diğer ülkelerle işbirliği yapmaya kararlılıkla devam edecektir.” Denildi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN