TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu, Zonguldak'ta

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu üyeleri, Zonguldak'ta maden ocağında incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Bartın'daki inceleme ve temaslarının ardından Zonguldak'a geçen komisyon üyeleri, Kilimli ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesine geldi.

Tahlisiye ekibinden bilgi alan heyet, madene girmek üzere hazırlık yaptı, maske eğitiminin ardından kuyubaşına geldi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan komisyon başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, yaklaşık 2,5 ay önce başlayan komisyon çalışmalarına sahada devam ettiklerini söyledi.

Amasra'daki maden patlamasında hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, hastanede tedavi gören işçilere de acil şifalar dileyen Yıldız, parti ayrımı gözetmeksizin komisyon olarak olayın sebeplerini araştırdıklarını ifade etti.

Maden kazalarına ilişkin gerekli önlemlerin alınması ve raporun hazırlanması için 19 milletvekili ve 21 uzmanla çalışmaları sürdürdüklerine değinen Yıldız, şöyle konuştu: "Bugün burada Karadon Müessesemizde yaklaşık eksi 400-460 kodunda incelemelerimize devam edeceğiz. Raporumuzu da inşallah bu ayın sonuna kadar, bu ayın sonuna gelmeden bize tanınan resmi süre içerisinde tamamlamış olacağız. Herhangi bir teknik, ister havalandırma ister bununla alakalı herhangi bir personelin eğitiminden tutun ki birçok unsurlar dikkatli irdeleniyor. Bununla alakalı gerek sivil toplum örgütlerini gerek sendikalarını gerek özel ve kamu sektörünün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi birçok bağlı ilgili ve ilişkili bütün kuruluşlarıyla beraber bunlar değerlendiriliyor ve inşallah raporumuzda bu ayın sonuna kadar da tamamlamış olacağız."

Yıldız ve beraberindeki komisyon üyeleri gerekli hazırlıkların ardından işçilerle birlikte eksi 400 koduna indi.

Komisyona, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK genel müdür yardımcıları Fazlı Uncu ile Muharrem Kiraz da eşlik etti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi'ne ait maden ocağına inen komisyon üyeleri, yaklaşık 3 saatlik incelemelerin ardından tekrar yer üstüne çıktı.

Komisyon başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, burada yaptığı açıklamada, komisyon olarak maden ocağında eksi 460 koduna kadar indiklerini söyledi.

2 günlük saha çalışmalarını tamamladıklarını belirten Yıldız, ithalatın önlenmesi, yerli üretimin arttırılması adına ortaya koyulan emekten dolayı çalışanlara teşekkürlerini iletti.

Soma bölgesindeki linyit ve Zonguldak bölgesindeki taşkömürle beraber Türkiye'nin yerli kömürünü çıkarmaya devam edeceğini ifade eden Yıldız, bunun işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyularak gerçekleşeceğine dikkati çekti.

İncelemelerin de bu yönde olduğuna işaret eden Yıldız, işçi sağlığının her şeyin önünde olduğunu vurguladı.

Komisyondaki milletvekili ve uzmanlara da teşekkürlerini sunan Yıldız, bu ayın sonuna kadar çalışmaları tamamlamayı amaçladıklarını yineledi.

Kendilerinin kazandıkları paradan daha helal paraların, alın teriyle maden ocaklarında kazanıldığını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: "Her birimizin güvenliği birbirine emanet. Kendimize tanınan sorumluluğu ve iş görevlerini tam anlamıyla yaptığımız anda, bir kısım tedbirleri de üst düzeyde alıyor olmamız, sistemi iyi bir şekilde ortaya koyup koruyup kolladığımız takdirde inşallah bu kazaların en aza indiğini, elimizden geldiğince bunların kaldırıldığını hep beraber görmüş olacağız. Bütün niyetlerimiz, gayretlerimiz bu yöndedir, bu kazaların önlenmesiyle alakalı gerek kanuni gerek mevzuat gerekse bizatihi şantiyelerde ve sahalarda yapılan çalışmalar olacaktır."

Komisyonun inceleme sürecinde dikkate değer bir tespite ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine Yıldız, şunları söyledi: "Çıkarttığımız sonuçlar havalandırmadan tutun ki, sensörlere varıncaya kadar, ana kontrol merkezinden tutun ki bütün detayları varıncaya kadar bize aktarılan bilgileri değerlendirmek şeklinde oldu. Münhasıran tabii ki biz Bartın Amasra'daki maden kazasıyla ilgili bu komisyonu topladık ama kurallarımızın bir kısmı genel olacak. Bundan sonraki bütün maden kazalarının önlenmesine dönük olacak. Uzman arkadaşlarımız önümüzdeki iki hafta içerisinde yoğun bir çaba gösterecekler. Biz tekrar Amasra'da kazada hayatını yitiren 42 canımıza, madencimize Allah'tan rahmet diliyoruz. 4 yaralımız var, 2'si yoğun bakımda. Allah'tan şifa temenni ediyoruz."

Açıklamasının ardından Yıldız'a maden ocağında kendisinin çıkardığı yaklaşık 10 kilogram ağırlığında taşkömürü takdim edildi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN