Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Kahramanmaraş'ta

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, 2023'e doğru şehir buluşmaları' programı kapsamında Kahramanmaraş'a geldi. Şehirdeki temasları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Kirişci, ailesinin mezarını da ziyaret etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş İl Başkanlığı tarafından MADO Sarayında organize edilen 2023'e doğru şehir buluşmaları' programı çerçevesinde gazeteciler ile buluşun Bakan Kirişci, ‘Yeni bir yüzyıl başlıyor ve yeni yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak’ dedi.

2023'e doğru şehir buluşmaları' programına AK Parti İl Başkanı Av. Fırat Görgel’in yanı sıra Milletvekilleri Av. Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, İlçe Belediye Başkanları ile AK Parti İl ve İlçe teşkilatları katıldı.

8 aylık ihracat rakamı tüm zamanların rekorudur

Toplantıda konuşan Bakan Kirişçi: "Türkiye'nin 36 milyar dolar ihracatı var ve bunun 3.7 milyar doları tarımsal ihracattı. Türkiye İhracatçılar Meclisi açıklamada bulundu. 8 aylık ihracat rakamı tüm zamanların rekorudur. Peki, 2002'de tüm Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolardı. Şimdi biz sadece tarım ürünleri ihracatını Allah'ın izni ile 30 milyar doların üzerinde gerçekleştireceğiz. Herkes bu ülkede tarımı konuşur bu ülke de bir tarım kanunu yoktu. Tarımı gelişmiş ve dolayısı ile kendi de gelişmiş olan ülkelerde yaygınlıkla kullanılan tarım sigortası uygulaması kısa adı ile bizim dönemimizde gerçekleşti. 

Tarımsal desteğin 40 milyar liraya yükseldi

Sağlık sıhhat versin cumhurbaşkanımız her zaman üreticini yanında oldu. O gün için 1.8 milyar lira olan tarımsal destek bugün itibariyle 40 milyar liraya yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 128, bu yüzde 44'lere kadar çıktı. Üstelik biz ihracatta da frene bastık çünkü bu savaş ile beraber gıda milliyetçiliği kavramı çıktı. Biz göreve geldiğimiz de bu yüzde 55 mertebesindeydi. Şuanda bu yüzde 80'lere çıktı ve bizim şuanda barajlarda tutuğumuz suyun miktarı 180 milyar metreküp. Bu bizden önceki dönemde olmadı hepsi bunun 47 miyar metreküpü sadece bizim iktidar dönemimizde oldu" diye konuştu.

1 Ekim itibariyle ÇKS e-devlet üzerine geçiyor

Şuanda Türkiye'de hangi parselde neredeyse parsel düzeyinde hangi arazide ne yetiştirilir derlerse bilirler. Gelişi güzel bir üretime açmak doğru değil. 1 Ekim itibariyle ÇKS e-devlet üzerine geçiyor. Çiftçimiz il ilçe müdürlüklerine gitmeyecek. Mobil uygulamadan benim önüme bir ekran çıkacak ve benim olduğum tarlada ne ekileceğini söyleyecek" dedi.

Herkesin Z kuşağı dediğine biz TEKNOFEST kuşağı diyoruz

Herkes şimdi bizim savaş uçağımızın ne zaman piste ineceğini veya ne zaman pisten teker kaldıracağını bekliyor. Çünkü İHA'ları ve SİHA'ları üreten dünyadaki sayılı ülkelerden birisi haline geldik. Bu önemli bir güç ve bu gücü cumhurbaşkanımız fark etti ve 5 yıldır kesintisiz bizzat kendilerinin katılımı ile bir devam ediyor. Bu ülke TEKNOFEST gençliği ile tanıştı. Millet X,Y,Z,W derken biz buna TEKNOFEST gençli ve kuşağı adını verdik. Bildiğim kadarıyla 32 ülke şuanda İHA'ları ve SİHA'ları kullanıyorlar. Biz nereden nereye geldik. TEKNOFEST kuşağı ve gençliği ile. Biz istesek te istemesek te bizim global bir oyuncu olduğumuzun kabulüne. Şuanda isteseler de istemeseler de artık global bir oyuncu. Bu bize tarihin yüklediği bir vazife ve sorumluluk. Gelecek yıl Türkiye'nin yüzüncü yılını geride bırakıyoruz. Yeni bir yüzyıl başlıyor ve yeni yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak.” İfadelerine yer verdi.

Bakan Kirişçi, daha sonra Şeyh Adil mezarlığına giderek aile kabristanını ziyaret etti.

Bakan Kirişci, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığında basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda önceki dönem Milletvekilleri, İl Başkanları, İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları ile bir araya geldi.

Toplantı sonrası EKOFULL Dergisi imtiyaz sahibi İbrahim Baykut, Bakan Kirişci’ye dergi takdiminde bulundu.
 

Bakmadan Geçme