Son 1 haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk terörle mücadeledeki son durumu aktardı.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Aktürk terörle mücadelede son 1 haftada 44 terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Aktürk: “Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları devletimizin bekası, ülkemizin savunma ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almaya, kendisine tevdi edilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye azim ve kararlılıkla devam etmektedir.

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ülkemize yönelik tüm tehdit ve tehlikelere karşı proaktif ve kesintisiz bir şekilde başarıyla icra edilen operasyonlar ve kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile;

Son bir haftada 44 terörist etkisiz hâle getirilmiştir

Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde 1.146’ya, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 489’a ulaşmıştır.

Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 600 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.336 silah ve 667 bin 547 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 192 mayın/EYP tespit ve imha edilmiş, 640 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Diğer yandan Bakanlığımız; FETÖ ile mücadelesini de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek kararlılıkla sürdürmektedir, sürdürecektir.

Hudutları geçmeye çalışan 474 şahıs yakalandı

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda;

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 474 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 30’u FETÖ mensubu olmak üzere 37’si terör örgütü üyesidir. 4 bin 291 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 756’ya yükselmiş, yakalanan şahıslardan 285’i FETÖ mensubu olmak üzere toplam 417 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 145 bin 697 olmuştur.

Ayrıca yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda ise 54 kilogramı son bir haftada olmak üzere toplam 4 bin 857 kilogram uyuşturucu ile 1.911 adet hap ele geçirilmiştir.

Suriye’de taciz ve saldırı gerçekleştiren 31 terörist etkisiz hâle getirildi
Suriye’de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Nitekim bu yılın başından itibaren harekât bölgelerimize terör örgütü tarafından 3’ü son bir haftada olmak üzere 96 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile 31’i son bir haftada olmak üzere 840 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.” Dedi.

Bakmadan Geçme