Sinan Oğan, tarafını açıkladı!

Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 2'nci tur seçimlerinde kimi destekleyeceğini açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Sinan Oğan: “Seçimlerin 2’nci turunda Cumhur İttifakı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğimizi beyan ediyorum." İfadelerine yer verdi.

Oğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hepimizin bildiği üzere 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalmıştır. ATA ittifakının adayı olarak 5.2 oranında oy alarak seçimlerin 2’nci tur üzerinde etkili bir noktaya ulaştık. Türk milletinin her bir ferdine göstermiş oldukları yüksek katılım ve bize olan teveccühleri için teşekkür ederim.

Yaklaşık 10 senedir bizimle yol yürüyen en zor zamanlarımızda dahi yalnız bırakmayan yol arkadaşlarıma, Türkiye’nin her bir köşesinde ilmek ilmek çalışan Sinan Oğan gönüllülerine teşekkürleri borç biliyorum. Bize 111 bin 506 imza vererek bizim bu yarışın bir parçası olmamızı sağlayan tüm imza veren vatandaşlarıma teşekkürü borç biliyorum. Açtığımız seçim hesabına destek olan, genel olarak bizi destekleyen herkese teşekkürü borç bilirim. Afişleri, pankartları, broşürleri internet sitelerimizden indirerek caddelere sokaklara astılar, her çabaları bizim için kıymetlidir.

Özellikle gençlerimiz sevgi seli oldular aktılar, her adımları bizim için önemliydi. Sesimizi TV’lerden gazetelerden duyuramadık. Cümlelerimiz için tehditler aldık, saldırılara uğradık istedikleri şekilde davranmadığımız için hakkımızda yalan haberler çıkardılar. Sosyal medya lincine uğradık gönüllülerimiz yardımımıza koştu, bitkin düştük ama yılmadık yıkılmadık.

Biz 3 yıl önce bir Türk milliyetçisi aday olmasa Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağız dedik ve yola çıktık. Tüm Türkiye’de Sinan Oğan gönüllüleri üzerinden örgütlenmeye başladık. Kayıtsız şartsız bu adayı destekleyeceğiz dediğimiz şartlara haiz bir aday çıkmadığı için biz çalışmalarımıza hız verdik. ATA ittifakının kuruluşu gerçekleşti biz ittifakın adayı olarak ilan edildik.

Birçok kesim bizim bir ayda çıkıp 5.2 oy almamızı şaşırarak izliyor. Daha doğrusu öyle zannediyor oysa bilmedikleri ciddiye almadıkları durum şuydu: Biz 3 yıldır bu çalışmayı sürdürüyorduk bir dip dalgayı 1 ayda değil 3 yılda hazırladık. Bu sebeple seçmenleri küçümseyen bize değil başka adreslere yazmaya çalışanların bizim çalışmalarımızı daha dikkatli izlemelerini tavsiye ediyoruz.

Normal şartlarda bizim almayı beklediğimiz oy oranı yüzde 9-16 bandında bir rakamdı. Bir dip dalganın geldiğini tüm anketlerin yanılacağını seçimin sürprizini bizim yapacağımızı ifade ettik. Seçimin son düzlüğünde Muharrem İnce’ye başlatılan linç kültürünün hedefine ulaşması ile son 3 günlük bize başlatılan yargısız infaz çalışmaları seçmenlerimizin bir kısmının ürkmesine sebep olmuştur.

Sizden olmayanı aşağılamak, hakaret etmek ve her türlü metodlarla insanların yarıştan çekilmesini sağlamaya çalışmak demokrasimize bir darbedir. Bizim kitlemize hakaret etmeyin, ikinci turda oyuna ihtiyacı olacak uyarımız bile futbol tabirlerine malzeme edilmeye çalışıldı. Çekilmemiz durumunda ilk turda seçimin biteceğini artık herkes görmüştür. Eşit ve adil olmayan şartlarla yarıştık, ne hükümet imkanları, ne belediye imkanlarımız yoktu, devlet katkısından da mahrumduk.

İlk günden beri ortaya bir hedef kurduk plana sadık kaldık temel hedeflerimize ulaştık bu ülkeyi yönetmek hedefimiz devam ediyor. Gelecek yıllarda bu hedeflerimize ulaşacağız. Temel kuralımız ise şudur: Plana sadık kal.

İkinci tura ilişkin tavrımızı açıklamadan önce bazı öngörülerimizi paylaşmak istiyorum. Türkiye kritik bir dönemeçten geçmektedir. 4 temel konuda acilen ele alınarak çözülmesi gereken büyük sorunlar olduğu kanaatindeyiz. Birincisi Türkiye’de bulunan sığınmacılar meselesidir. Ülkemizde ilerleyen süreçlerde güvenlik, ekonomi, sosyal maliyetleri olabilecek bir konudur.

28 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turu kritik öneme sahiptir. İkinci turda seçimde nasıl bir tutum alınması noktasında tabanımız, ATA ittifakı bileşenleri ile müzakereler yaptık. İkinci tur seçimlerinde aday olarak katılacak Cumhur İttifakı adayı Sayın Erdoğan, ve Millet İttifakının adayı Kılıçdaroğlu ile görüştük. Tekrar konuyu ATA İttifakı bileşenleri ile müzakere ettik. Burada altını öncelikle çizmek istiyorum ki herhangi bir pazarlık belirtmeksizin ilkelerimiz savunduğumuz değerleri ifade ettik.

Bu müzakere ve istişareler, tabandan gelen mesajlar neticesinde ikinci turda Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’ı destekleyeceğimizi beyan ediyorum. Bu kararı alırken her türlü istişareyi yaptığımız için bu yönde karar aldığımızın bilinmesinde fayda vardır. Hiçbir kişisel beklenti içerisinde olmadan aldığımız kararın yüce Türk milletine hayırlı olmasını diliyor, sevgili vatandaşlarımı saygı ile selamlıyorum.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN