Savunma Sanayii'nin ilk yatırımı Kahramanmaraş'ta başlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ile Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kahramanmaraş iş insanlarıyla bir araya geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı'nın öncü şirketlerinden TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'ta hayata geçirmeye hazırlandığı dev yatırımın konuşulduğu toplantıda, yatırımların artarak devam edeceği vurgulandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Kahramanmaraş’a 1 milyar TL’lik yatırım bütçesiyle yaklaşık 500 kişilik istihdam alanı oluşturacağı yatırım projesi için basın toplantısı gerçekleştirildi. 

Ticaret Borsası Hizmet Binası’nda düzenlenen toplantıya; Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ile Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, AK Parti İl Başkanı Av. Fırat Görgel ile bakanlık bürokratları ve iş insanları katıldı. 

Toplantıda konuşan Bakan Vahit Kirişçi, yatırımın Savunma Sanayii alanında Kahramanmaraş için bir kıvılcım oluşturduğunu belirterek, Kahramanmaraş’ın savunma sanayiinde Türkiye’ye önemli katkılar sunan bir şehir olacağına inandığını söyledi.

Kahramanmaraş işine âşık bir şehir

Bakan Kirişçi, konuşmasının devamında: “Kahramanmaraş işkolik bir şehir. İşine âşık bir şehir. Üretmekten, istihdam sağlamaktan, ihracat yapmaktan ve bu memlekete hizmet etmekten onur ve gurur duyan bir şehir. Bizim gibi zamanında bu şehirden üniversite olmadığı için ayrılan ve gittikleri yerde de sağlanan imkânlardan dolayı oralara yerleşip akıl teri döken gençler açısından da bu projenin çok hayati öneme haiz bir proje olduğunu düşünüyorum. Bu gelişmenin, bu alanda bir kıvılcım olacağını düşünüyorum. Ama kendi alanımızla ilgili de tarım orman noktasında da bunu bir fidan, yarın büyük bir ağaç ve bu ağaçların bir araya geldiği bir ormana, savunma sanayi alanında da sizin ülke geneline yayan politikanıza en fazla katkı sağlayacak. Bu alanda en güzel katkıları sunacak olan bir şehir olacağımızın özellikle altını çizmek isterim. 

Kahramanmaraş yatırıma en hızlı cevap veren şehir

İskanı sağlayıp bu arada istihdam göz ardı edildiğinde, ettiğinizde, ister istemez o iskanın çok anlamlı olamayacağını, içinin, altının, üstünün doldurulamayacağını gördük. Bundan dolayı şahsınızda emeği geçen herkesi kutluyoruz. İstihdamla ilgili de alın teri dökmek yerine akıl teri dökecek bu gençlerin de bu vesileyle önü açılmış olacak. Kahramanmaraş'ımızın zaten sizin bu girişiminize ilk cevap veren, hızlı karar veren ve bu konuda kendi iradesini, çabasını hızla ortaya koyan bir şehir olması bir tesadüf, tevafuk değil. Bu, şehrin temel karakteristiğidir. Sadece kamumuzun değil savunma sanayi alanındaki özel sektörümüzün de çok önemli bir ekosistemi burada oluşturacağını ben şimdiden görüyorum. Çünkü tekstil sonrası böyle bir kültür mutlaka burada hayat bulacak. Buna da inanıyoruz, güveniyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Yatırıma ilk Kahramanmaraş’tan başlıyoruz

Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir ise savunma sanayii olarak bölgedeki ilk yatırıma Kahramanmaraş’tan başladıklarının altını çizerken, yatırımın ilk etapta 1 milyar TL’ye ulaşacağını ve bu yatırımların ilerleyen süreçte giderek artabileceğini vurguladı. 

Demir, konuşmasının devamında: “Devletimiz bölgede yaraları sarmak üzere çok ciddi gayretler gösteriyor. Afetin ilk gününden itibaren sektör olarak acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla koordine olduk. İskan önemli bir konu. Bu amaçla Savunma Sanayii Başkanlığı olarak iskan ve istihdam dedik. Zaten Savunma Sanayiinin Anadolu’nun çeşitli yerlerine yayılması bizim önemli stratejimiz arasında. Bu anlamda deprem bölgesinden başlamak üzere yatırım alanları oluşturmak bir proje çerçevesi oluşturduk. TUSAŞ olarak yatırıma ilk Kahramanmaraş’tan başlıyoruz. Çünkü Kahramanmaraş’ta projenin çok hızlı bir şekilde koordine olarak başlayabileceğini gördük. Bu amaçla ilk planda TUSAŞ şirketimiz Kahramanmaraş’ta muhtelif uçak parçaları üretmek üzere bir yatırım yapacak. Şu anda Kahramanmaraş için yaklaşık 500 kişilik bir istihdam planlıyoruz ama tabii bu sayı artacak. İnşallah yatırımın da 1 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.” Dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN