SAMEKS, piyasalara güven aşılıyor

2023 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 4,0 puan ivme kaybetmiş olmasına karşın 51,3 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdürdü.

Bu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi önceki aya göre 2,6 puan azalış kaydederek 51,6 seviyesine gerilerken, Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi ise önceki aya göre 8,4 puan hız kaybederek 50,1 seviyesinde gerçekleşti.

Sanayi sektöründe yeni siparişlerin hızlı bir şekilde azalmasıyla önceki aya göre üretimin azaldığı görüldü. Hizmet sektöründe ise girdi alımlarındaki artış sürdü, buna karşın iş hacmi negatif bir görünüm arz etti.

Böylece her iki ana sektörde de önceki aya göre artış hızları düşerken; 50 eşik değerinin üzerinde seyreden endeks değerleri, reel sektörde büyümenin Temmuz ayında da devam ettiğine işaret etti.

Söz konusu gelişmeler neticesinde ilk iki çeyreğe ilişkin pozitif görüntüsüyle bu dönemde ekonomik aktivitenin canlılığını sürdürdüğüne işaret eden SAMEKS, Temmuz ayında da 50 eşik değer üzerindeki seyrine devam ederek reel sektörde olumlu görünüme işaret etti.

SAMEKS raporunu incelemek için tıklayın!
 

Bakmadan Geçme