KOSGEB destek programının detayları Kahramanmaraş'ta açıklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 'Deprem sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı'nın tanıtımını Kahramanmaraş'ta gerçekleştirdi.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Deprem Sonrası İşletmelerin Canlanması Destek Programı’nın detaylarını Kahramanmaraş’ta düzenlenen programla duyurdu. 

İlginin oldukça yoğun olduğu programa; Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ömer Oruç Bilal Debgici, Dr. Tuba Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Vali Yardımcısı Emre Cebeci,  AK Parti İl Başkanı Av. Fırat Görgel, KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, KMTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve firma temsilcileri katıldı.

450 milyon doları 11 ilimize dağıtacağız

Programda konuşan KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu, “450 milyon Dolarlık kredi minimum 200 bin TL, maksimum 750 bin TL olmak kaydıyla neredeyse her kesimin alabileceği şekilde hazırlandı. Bizim yapacağımız en temel şey bugün bir can suyu vermek” dedi. 

İbrahimcioğlu, konuşmasının devamında: “24 ayı geri ödemesiz olmak üzere son 12 ayı 3 taksitle ödemek suretiyle 36 aylık bir programdan bahsediyoruz. Ödemeyi taksitli almak gibi bir durumları da yok. Başvuru yapıldı, ödeme talebi geçtikten sonra kendilerine tanımlanmış olan limit direkt olarak verdikleri IBAN'a yatmış oluyor. Bunun tabii ki devamı da gelecektir. Ama öncelikle 100 bin KOBİ'yi hedeflediğimizi ifade etmiş olayım.  

Şu anda aslında süre yok. Ama biz yılsonuna kadar bu limitli olan parayı dağıtabileceğimizi düşünüyoruz. Yani bir süre koymadık. Süre daha çok paranın kendisi. 450 milyon doları komple buradaki 11 ilimize özellikle 4 il 2 ilçe olmak üzere toplamda 11 ilimize bu 450 milyon doları dağıtacağız. 

Yani süre 450 milyon dolar. Şu ana kadar da 10 bin başvuru aldık. Hızlı bir şekilde uzmanlarımız değerlendiriyor. Şu ana kadar da 10 bin başvuruyu aldık.” İfadelerine yer verdi.

Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.
 

Bakmadan Geçme