Kahramanmaraş'ın kültür hazinesine bir eser daha kazandırıldı

Kahramanmaraş ile ilgili yazılan kitap ve eserlere destek veren Dulkadiroğlu Belediyesi, Mürüvvet Nazlı'nın kaleme aldığı Maraş Yemekleri kitabını da kültür hazinesine ekledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Kahramanmaraş mutfağının konu edildiği, yemek kültürünün ve tariflerinin verildiği Maraş Yemekleri kitabı, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi’nde tanıtıldı.

Mürüvvet Nazlı’nın kaleme aldığı eserde, Kahramanmaraş mutfak kültürüne ait birçok bilgi ve fotoğraf yer alıyor. Unutulmaya yüz tutmuş Kahramanmaraş yemeklerinden, günümüzde popülerliği artmış ürünlere kadar birçok konuda geniş bilgilerin yer aldığı eserin tanıtımına katılan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, şehrin kültür hazinesine bir katkı daha yaptıklarının altını çizdi.

Bu gibi eserlerin öneminin büyük olduğunu ifade eden Başkan Okay, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü gelecek nesillere taşıma adına Mutfak Müzesi projesini hizmete sunduklarını hatırlatan Başkan Okay, buradaki bilgi ve belgelerin kalıcılığını sağlayan eserlerin de yazılmasının olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.

Başkan Okay, tanıtım programında yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Kahramanmaraş mutfağının daha iyi tanıtılması, gelecek nesillere buradaki kültürel zenginliklerin aktarılması adına çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların temelini de mutfak müzemiz oluşturmaktadır. Buraya güzel bir eser kazandırdık. Bu eser içerisinde Kahramanmaraş mutfak kültürüne dair birçok obje görebilir, bilgiye ulaşabilirsiniz. Tabi bunun dışında burada yapılan faaliyetler ve çalışmalar da mutfak kültürüne büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışmaları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de destekleyeceğiz. Ayrıca şehrimizin mutfak kültürünün, yemeklerinin ve tüm lezzetlerinin anlatıldığı güzel bir kitap ortaya çıktı. Kıymetli Mürüvvet Nazlı’nın kaleme aldığı bu esere bizler de destek olduk. Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünün tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması adına üzerimize ne düşerse yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Ben kitabın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Tanıtım programına; Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal ve Kahramanmaraş İl Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı katıldı. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN