Hüsn-i Hat Atölyesi'nde ilk eğitim dönemi noktalandı

Diriliş Sanat Merkezi'nde düzenlenen Hüsn-i Hat Atölyesi'nde ilk eğitim dönemi noktalandı. Kursiyerler, eğitimlerin kişisel gelişimlerine ve sosyalleşmelerine büyük katkı sağladığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e teşekkür etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hayrettin Güngör öncülüğünde şehirde kültür sanat etkinliklerine derinlik kazandırmak, entelektüel düzeye katkıda bulunmak ve bireylerin kişisel gelişimlerine destek olmak adına faaliyetlerini artırarak sürdürüyor. Bu yıl ilk kez hayata geçirilen ve yoğun ilgi gören Diriliş Sanat Merkezi’nde de ilk dönem eğitimleri tamamlanıyor. 

Dedeoğlu Konağı’nda düzenlenen eğitimlerden Hüsn-i Hat Atölyesi’nde de son ders yapılarak ilk eğitim dönemi noktalandı. Toplamda 6 hafta süren atölyede Hattat Arif Yücel tarafından kursiyerlere; Hat sanatı tarihi, çeşitleri ve ekolleri, Hat sanatını icra ederken kullanılan malzemeler, yazı üzerinde tashih yapmak, Rikâ hattı gibi pek çok konuda bilgiler aktarıldı. Kursiyerler, eğitimlerin kişisel gelişimlerine ve sosyalleşmelerine büyük katkı sağladığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Uzun soluklu bir yolculuk

Diriliş Sanat Merkezi ve kurslara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hüsn-i Hat Atölyesi eğitmeni Hattat Arif Yücel, “Büyükşehir Belediyemizin bünyesinde oluşturulan Diriliş Sanat Merkezi’nde Hat sanatına da yer verilmesi ayrı bir güzellik. 6 hafta boyunca devam eden kursumuzda öğrencilerimize, sanat ve estetik konularını anlatmaya gayret ettik. İlk olarak Hat sanatının tarihçesi ve günümüzde bu sanatın en yaygın kullanıldığı alanları anlattık. Akabinde Rikâ hattını uygulamalı olarak kursiyerlerimize öğretmeye çalıştık. Tabi Hat sanatı çok uzun soluklu bir yolculuk. Bir hattatın yetişmesi yıllar sürebiliyor. Bu kursta bir diğer amacımız ise özellikle gençlerimize estetik bir bakış açısı kazandırmak oldu” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN