Gençler Sarıkamış Şehitleri için yürüyecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sarıkamış Harekatı'nın 108'inci yıldönümünde, ''Biz hep aynı izdeyiz'' sloganıyla Sarıkamış Şehitlerine Vefa Yürüyüşü düzenleyecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, geleneksel hale gelen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı’nda binlerce genç, ‘’Biz hep aynı izdeyiz’’ sloganıyla şehitleri için yürüyecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen Sarıkamış Şehitleri’ni Anma etkinlikleri, 6 – 8 Ocak 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Gençler, üç gün sürecek etkinliklerle 108’inci yıldönümünde şehitlerini anacak. Bakan Kasapoğlu, bu yıl Sarıkamış’a Doğu Ekspresi ile gidecek.

Ecdadımızın izinde, vatanımızı gençlerimizle birlikte sonsuza dek yaşatacağız

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da Sarıkamış Harekatı’nın 108’inci yıldönümünde, Türkiye’nin dört bir yanından Sarıkamış’a gelecek binlerce gencin, ecdadını ve şanlı tarihini anacağını dile getirdi. Gençlerin bu yıl ‘’Biz hep aynı izdeyiz’’ diyerek Sarıkamış şehitleri için yürüyeceğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, ‘’Bu toprakları bizlere vatan kılan ecdadımızın izinde, vatanımızı gençlerimizle birlikte sonsuza dek yaşatacağız. Gereğinde bu vatan için ecdadımız gibi canımızı vermek kadar bu ülkeyi geleceğe taşımak için var gücümüzle gece gündüz çalışmak da boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı.

Serdar Kılıç gençlerle ecdadın izini takip edecek

Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı kapsamında geçmiş yıllardan farklı olarak TV yapımcısı, sporcu, eğitmen Serdar Kılıç, yanına alacağı üç genç ile 1914 yılı Aralık ayının en uzun ve en soğuk günlerinde 10’ncu Kolordunun yürüdüğü yolu yürüyecek. 6 Ocak Cuma günü Sarıkamış’a ulaşacak olan Serdar Kılıç ve beraberindeki gençler, belgesel niteliğinde çekimler yaparak TRT ekranlarından bu görüntüleri izleyicilerle paylaşacak. 

Şehit ve Gazi aileleri onuruna yemek

Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı’nın ilk günü olan 6 Ocak Cuma günü şehit ve gazi aileleri onuruna bir yemek verilecek. Aynı gün, Kazım Karabekir Camii’nde mevlid okutulacak.

Meşaleli yürüyüş

Mevlid-i Şerif programının ardından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda toplanacak katılımcılar meşaleli yürüyüş gerçekleştirecek. Saat 19.30’da başlayacak meşaleli yürüyüş, Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde son bulacak. 

Sarıkamış Meydanından Müze ve Ay Yıldız Alanına gerçekleştirilecek meşaleli yürüyüşün ardından bir tiyatro gösterisi sahnelenecek.

Programın ikinci günü olan 7 Ocak’ta etkinlikler, belgesel gala gösterisi ile sürecek.

Programın son günü olan 8 Ocak Pazar günü ise ‘’Biz hep aynı izdeyiz’’ sloganıyla Anma Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Kızılçubuk Zirve alanında toplanacak katılımcılar yürüyüşe geçecek ve yürüyüş, Ay Yıldız Tören Alanında son bulacak. Buradaki saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile çelenk konulmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirilecek.

Sarıkamış Şehitleri Anma Programı, Ay Yıldız Tören Alanında düzenlenecek SOLOTÜRK ve Çelik Kanatlar gösterisi ile son bulacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN