Düzce'de 5.9 büyüklüğünde deprem!

Düzce'nin Gölyaka İlçesi'nde saat 04.08'de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bölgede an itibarıyla en büyüğü 4.3 olmak üzere, toplamda 127 artçı deprem yaşandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, an itibarıyla Düzce’de 37 kişi, İstanbul’da 2 kişi, Zonguldak’ta 8 kişi, Sakarya’da 9 kişi, Bolu’da 1 kişi ve Bursa’da 4 kişi olmak üzere, toplam 61 kişi yaralandı. Halen 27 kişinin tedavisi hastanelerde devam etmektedir.

Türkiye afet müdahale planı depremin ilk anından itibaren devrede
Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında depremin ilk anından itibaren Afet Gruplarından; Güvenlik ve Trafik, Arama ve Kurtarma, Sağlık, Barınma, Beslenme, Hasar Tespit, Enerji, Zarar Tespit, Psikososyal Destek, Ayni Depo Yönetimi ve Dağıtımı ile İletişim grupları AFAD Merkezi’nde faaliyete geçti.

Olay yerine Düzce AFAD, Ankara AFAD, İstanbul AFAD, Bursa AFAD, Bolu AFAD, Sakarya AFAD, Zonguldak AFAD, Kocaeli AFAD ekipleri sevk edildi.

Bölgede ilgili kurum ve kuruluşlarımızla çalışmalarımız sürüyor

Bölgede AFAD, Jandarma, Emniyet, 112, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Kızılay, İlbank ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden toplamda 2.182 personel ve 424 araç görevlendirildi.

AFAD Lojistik deposundan 10.000 battaniye, 20 adet 112 m2 genel maksat çadırı ve 489 adet 16 m2 aile yaşam çadırı, 480 yatak, 480 yastık- çarşaf seti ve 1.200 ısıtıcı sevk edildi.  

Düzce’ye AFAD Başkanlığı tarafından AFAD Mobil Afet Etüt Tırı gönderildi. Sakarya AFAD’dan 1 mobil koordinasyon tırı, 1 sosyal yardım aracı ve 2 adet arama köpeği bölgeye sevk edildi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 1 adet mobil laboratuvar aracı ve 6 izleme aracı bölgeye sevk edildi.  Afet Hasar Tespit, Afet Altyapı, Afet Ayni Depo grupları  bölgede çalışmalara başlamış olup, Afet Psikososyal grubu tarafından 855 kişiye psikososyal destek hizmeti verildi.  

Düzce ilinin bazı bölgelerinde kontrol amaçlı olarak elektrik kesintisi yapılmaktadır. Bölgeye 10 adet mobil baz istasyonu sevk edildi.

Bölgede sıcak yemek ve ikramlık dağıtımı devam ediyor

Afet Beslenme Grubu Türk Kızılay tarafından 8.800 çorba, 11.814 ikramlık malzeme, 16.528 meyve suyu ve 5.784 su dağıtılmıştır. Ayrıca, bölgede 3 bin 730 battaniye dağıtımı yapıldı.

Ayrıca Düzce iline 1.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderildi. Bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN