Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta Gastronomi masaya yatırıldı

Üreten Yöre Üreten Türkiye Projesi'nin ilk toplantısı Güvenilir Ürün Platformu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile TBMM Tarım Komisyonu işbirliğinde Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi.

Deprem bölgesindeki özellikle yerel ve coğrafi işaretli ürünlerin ulusal ve uluslararası arenada perakende, gıda ve gastronomi sektörüne tanıtımı ile ekonomiye kazandırılması amacıyla başlatılan projenin ilk buluşmasına Kahramanmaraş ev sahipliği yaptı. Güvenilir Ürün Platformu, KMTSO, TBMM Tarım Komisyonu işbirliğinde TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu’nun katkılarıyla düzenlenen programda binlerce yıllık mutfak kültürüyle lezzete yön veren Kahramanmaraş’ın gastronomisi masaya yatırılırken, kentin birbirinden değerli yöresel lezzetleri ve Gasto-Turizm potansiyeline ışık tutuldu. 

Expo 2023 Sergi Alanı içerisinde bulunan Arasta Çarşısı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa; TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, TİGEM Genel Müdürü Dr. Hasan Gezginç, Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, KMTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Güvenilir Ürün Platformu Yöneticileri, büyük perakende zincirleri, yerel zincirler, gıda firmaları ve potansiyel alıcıların üst düzey yöneticileri katıldı. 

Bu şehrin insanları üretmeyi ibadet aşkıyla yapar

Programın açılışında konuşan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, bölgenin eski günlerine dönmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü, bölgenin deprem üssü değil üretim üssü olacağını ifade ederek: “Her türlü faaliyetin iki cephesi vardır. Alan ve verendir. Biz Kahramanmaraş olarak depremle adımızın anılmasını istemezdik. Ancak deprem üssü olarak geçti. Bu şehrin insanları üretmeyi ibadet aşkıyla yapar ve var olan kaynakları en etkin şekliyle kullanır. Bugün gelen alım heyeti içinde Kahramanmaraş’ın ürettiklerine talip olacak dostlarımız var. Acılar paylaşıldıkça azalır. Güvenilir Ürün Platformu ve tüm alım heyetine şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.
 
Bu süreci birlikte atlatacağız

Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak ise, “Deprem bölgesinin ve ürünlerinin tanıtımını yapmak ve buradaki üreticiye bir nebze moral olalım ve ekonomiye kazandıralım diye başlattığımız Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin ilk toplantısını Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapmaktan mutluyuz. Bizlere destek olan TBMM Tarım Komisyonu ve bugün buraya üreticilerle tanışmaya gelen tüm potansiyel alıcılara teşekkür edeceğiz. Bu süreci birlikte atlatacağız diyorum ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Program öncesi workshop, ikili iş görüşmeleri ve stant ziyaretleri gerçekleştirilirken, program sonrası yöresel ürün üreticilerine ‘Güvenilir Ürün Ödülü’ verildi.
 

Bakmadan Geçme