Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta önemli açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Dr. Devlet Bahçeli ile birlikte Kahramanmaraşlı vatandaşlarla buluştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

6 Şubat deprenmelerinin merkez üssü Kahramanmaraş’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon Bulvarı üzerine kurulan sahnede 70 bin kişiye hitap etti.

Depremler sonrası Kahramanmaraş’ta yapılan yatırımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, size verdiğimiz sözleri bir bir yerine getireceğiz ifadelerine yer verdi.

2 milyon 538 bin fark atmalarına rağmen seçimin 2’inci tura kaldığını ifade eden Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sevgili Kahramanmaraşlılar, değerli kardeşlerim sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Depremden 2 gün sonra başlayan Kahramanmaraş ziyaretlerimizin en sonuncusunu bayramın 2’nci günü yaptık. Depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Depremde evleri yıkılan tüm vatandaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin ilk günlerinde bazı aksaklıklar yaşanmış olsa da en kısa sürede depremzede kardeşlerimizin yanında olduk. Bakanlarımızı kurum yöneticilerimizi, belediye başkanlarımızı, gönüllülerimizi adeta deprem bölgesine yığdık. Personel sayımız 650 bini buldu. Giyim ve gıdadan temizliğe, kalıcı konutların inşasına kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak mekanizmalar kurduk.

Seçimlerde Kahramanmaraş yüzde 72 ile büyükşehirler arasında birinci şehir oldu. 2’nci turda ben inanıyorum yüzde 80'leri yakalayacak. Kira ve taşınma yardımları ile destek olduk. Kendimize bir hedef koyduk. 650 bin yeni konut inşa ederek deprem şehirlerimizin tamamını ayağa kaldıracağız. Hemen kolları sıvadık, devletin tüm imkanlarını bölgeye yığarak hazırlıklara başladık. Enkaz çalışmalarını tamamladık. Ağır hasarlı binaları yıkıp yerlerini temizledik. Zemin etütlerini bitirdiğimiz yerde hemen inşaya başladık. Yapımımı tamamlanan köy evlerinin teslimini bile yaptık.

Bugün burada ne kadar katılım var? Resmi rakam 70 bin katılım var. Gördüğünüz gibi çalışmalar tam gaz sürüyor. Ekim ve Kasım aylarında kalıcı konutları teslim etmeyi planlıyoruz. Köy evlerinin de teslimlerini etap etap yapacağız. AFAD'ın hak sahipliği başvurularını e devlet üzerinden de yapılacağı müjdesini sizlerle paylaşıyorum. 14 Mayıs seçimlerinde Kahramanmaraş olarak verdiğiniz destek için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yaşadıkları acı kayıplara rağmen milli iradeye sahip çıkarak sandığa giden yiğit evlatlarına teşekkür ediyorum. Meclis'te Cumhur İttifakı olarak 322 ile çoğunluğu elde ettik. Kahramanmaraş'ın 28 Mayıs'ta en yüksek katılım ile sandığa gideceğine inanıyorum.

Biz ülkemizi güçlendirme çalışmaları yürütürken birileri buralarda turistik gezi yapıp, resim çektirip gidiyor. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın tercihleri de buna uygun olarak gerçekleşti. Bahar şarkıları söyleyen, kalp işaretleri yapan diller hakaretlere döndü. Bay Bay Kemal Kandil'den talimat almıyor mu? Onlarla beraber yol yürümedi mi? Öyleyse 28'inde de ben inanıyorum ki sizler Bay Bay Kemal'e vah vah Kemal diyeceksiniz. Bunlar kaybettikleri her seçimde sonra demediklerini bırakmadılar. Yalan ve iftira siyaseti ile hüsrana uğradılar. Göbeğini kaşıyan adam, makarnacı adam dedikleri milletin iradesine sahip çıkması bu zihniyeti çılgına çeviriyor. Yüzlerine bir Osmanlı tokadı gibi yüzlerine inince deliye dönerlerdi. Kinlerini ve nefretlerini depremzedelere yönelterek alçaklık tarihinde yeni bir sayfa açtılar. Bu kin ve nefret hezeyanından herkes payını aldı. Ne demediler, ne yapmadılar ki? Depremzedeleri kaldıkları yerlerden çıkarmaya kalkmaktan, hizmet veren araçları geri çekmeye kadar yapmadık terbiyesizlik bırakmadılar. Terör örgütlerine ve yandaşlarına kucaklarını açanlar, depremzede kardeşlerimizin tercihlerine tahammül edemediler. Selo'yu serbest bırakmak istiyorsanız oyunuzu bana vereceksiniz diyor Bay Bay Kemal 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan terörist. Kapıları kıracağız, bunları bırakacağız diyorlar. Yok öyle bir şey! Ülkeyi Londra tefecilerinin eline bırakmaya niyetlenenler, bu şehirlerimizin ayağa kalkma gayretlerini umursamadılar.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN