Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Avrupa'nın batarya üretim üssü konumuna geleceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde Ford Otosan'ın Yeniköy Fabrikası'nın açılışını yaptı.

Özel endüstri bölgesi statüsündeki yatırımlarla kapasitesi 110 binden 405 bine çıkan, 3 bin 500 kişilik yeni istihdam sağlayan fabrikanın gruba, şehre ve ekonomiye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikalarının, resmi açılışı yapılan yatırımıyla birlikte Avrupa'nın en büyük ticari araç üretim tesisi haline geldiğini vurguladı.

Üretim ve ihracata katkı sağlayacak

Dünya markası Ford'un mühendislik ve üretim gücünün bir yansıması olan Yeniköy'deki tesisin, pek çok öncü özelliğiyle geleceğin fabrikası unvanını hak ettiğini belirten Erdoğan, “Ülkemizin üretim ve ihracat gücüne önemli katkı sağlayacak bu tesis hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretebilen özelliğiyle öne çıkıyor. Geleceğin fabrikası Yeniköy, yeni nesil Transit Custom'un yanı sıra elektrikli Transit ve Volkswagen'in bir tonluk ticari aracının üretimine de ev sahipliği yapacak. Avrupa'nın en çok satan van sınıfı aracı olan Transit Custom'un yeni versiyonunun da ülkemizdeki ve dünyadaki müşterilerine hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Türk Otomotiv Sanayisinin Gururu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeniköy'ün yanı sıra Gölcük, Eskişehir ve Romanya'daki fabrikalarıyla toplam üretim kapasitesini 720 bine çıkartan, Sancaktepe'deki 2 bin kişinin görev yaptığı araştırma-geliştirme merkeziyle yeniliklere öncülük eden Ford Otosan'ın, Türk otomotiv sanayisinin gururu olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Yerli ve yabancı sermaye ayrımı yapmadık

Diğer tüm sektörler gibi, otomotivde de bu topraklarda üretim ve ihracat yapan, katma değer ortaya çıkartan, istihdam oluşturan tüm yatırımcılar gibi Ford Otosan'a da her zaman sahip çıktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar yerli ve yabancı sermaye ayrımı yapmadık, yapılmasına müsaade de etmedik. Başbakanlığım ve Cumhurbaşkanlığım döneminde Ford Otosan'ın başlattığı her yatırımı destekledik, attığı her adımda yanında olduk. Yaklaşık 2,5 yıl önce 2 milyar dolarlık yeni bir yatırım programı açıklayan Ford Otosan'ın bu planı adım adım hayata geçirdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

Otomotiv üretiminde 13’üncü sıraya yükseldik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ticari araç üretiminin yüzde 69'unu ve ticari araç ihracatının yüzde 75'ini Ford Otosan'ın gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Dünyanın 94 farklı ülkesinde Türkiye'de üretilen Ford hafif ticari araç ve parçalarının kullanımını görmek bizim için kıvanç kaynağıdır. Geçen yıl toplam 6,2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu unvanını devam ettiren Ford Otosan'ı bu başarısından dolayı ayrıca tebrik ediyorum. Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 5 yılda 15'inci sıradan 13'üncü sıraya yükselmiş olmamız doğru istikamette ilerlediğimizi gösteriyor. Üstelik bu başarıya ardı ardına yaşanan küresel krizlere rağmen ulaştık. Geçtiğimiz yıl otomotiv ihracatımız 9 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası verdi.” ifadelerini kullandı.

Elektrikli ve hibrit araç üretimi

Türkiye olarak otomotiv üretim piyasasında yaşanan teknolojik değişikliklere hızla uyum sağlayarak elde ettikleri üretim ve ihracat gücünü korumakta kararlı olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Katlanarak büyüyen elektrikli ve hibrit araç üretiminde söz sahibi olmamızı sağlayacak yatırımlara özel önem veriyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araçlara olan ilgi giderek artıyor. Dünyada bu yıl 7 milyonu Çin, 3 milyonu Avrupa ve 2 milyonu Amerika'da olmak üzere toplamda 14 milyon adet elektrikli araç satışı bekleniyor." dedi.

Avrupa’nın batarya üretim üssü konumuna gelmekte kararlıyız

"Amacımız, ülkemizi elektrikli araç ve batarya üretiminde dünyanın önde gelen oyuncularından biri haline getirmektir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elektrikli araç bataryasında 70 gigabayt saatlik bir üretim kapasitesine şimdiden ulaşmış bir ülke olarak en geç 2030 yılında Avrupa'nın batarya üretim üssü konumuna gelmekte kararlıyız." diye konuştu.

3 bin 500 kişiden fazla istihdam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Endüstri bölgesi uygulaması ile desteklediğimiz ve proje bazlı yatırım teşviki sunduğumuz, 2 milyar avroluk yatırım planı ile, Ford Otosan, Türkiye’deki toplam üretim kapasitesini yıllık 450 binden 650 bine çıkaracak; Türkiye’de ürettiği tüm ticari araçların -sıfır emisyon hedefiyle- elektrikli versiyonlarını devreye alacak. Şu ana kadar 3 bin 500 kişiden fazla yeni istihdam sağlanan Yeniköy Fabrikası da bu hedeflere ulaşma adına önemli bir merkez olacak. Ford Otosan, Ford ve Volkswagen’in stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen'in yeni nesil 1 tonluk ticari aracını da bu tesiste üretecek.” dedi.

Akıl ve alın teri

Kacır, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yatırımcımızın önünü açmaya, varsa önlerindeki engelleri kaldırmaya her daim devam edeceğiz. Akıl ve alın teriyle bu ülkeye değer katan emekçilerimiz ve Türkiye’ye inanan, güvenen girişimcilerimiz her zaman baş tacımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep ve Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt da katıldı.

Üretilen araçlar tanıtıldı

Programda, Ford Otosan'ın Yeniköy Fabrikası'nda üretilen araçlar tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından katılımcılar, fabrikanın açılışı için kurdele kesti. Erdoğan, kurdele kesimi esnasında, "İnşallah bundan sonra da batarya tesislerinin herhalde üretiminde de beraber oluruz." dedi.

Test sürüşü

Kurdele kesiminin ardından katılımcılar ve fabrika çalışanları hatıra fotoğrafı çektirdi. Fotoğraf çekiminden sonra protokol üyeleri fabrikayı gezdi. Törenin ardından Ali Koç, elektrikli Ford Transit Custom'un test sürüşünü gerçekleştirdi. Test sürüşü esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da yolcu koltuğunda oturdu.
 

Bakmadan Geçme