Comanchero çetesi çökertildi!

İstanbul'da düzenlenen Kafes Operasyonu ile Avustralya merkezli olarak küresel çapta faaliyet gösteren ve liderliğini Hakan Ayık'ın (Reis) yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero çökertildi. operasyonlar sonucunda 37 şüpheli şahıs yakalandı.

Avustralya  merkezli küresel çapta faaliyet gösteren Comanchero isimli Sınıraşan Silahlı Organize Suç Örgütünün sözde lideri Mick HAWI 2018 yılında öldürülmüştü.
 
Mark Douglas BUDDLE’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden suç örgütünün;Uluslararası boyutta uyuşturucu madde ticareti, adam öldürme, silahlı yağma, kundaklama, adam kaçırma, suçtan elde edilen malvarlığı değerlerini aklama suçlarını İşlemeye devam ettiği anlaşıldı. 
 
Örgütün sözde lideri Mark Douglas BUDDLE 2022 yılında KKTC’de yakalanarak Avustralya makamlarına teslim edildi.
 
Suç örgütünün lider kadrosunda yer alan Hakan Ayık (Reis) ve Duax Hohepa NGAKURU örgütün yönetimini devralarak suç faaliyetlerine devam ettiği bildirildi.
 
Çete liderleri Türk vatandaşı örgüt yönetici ve üyeleri ile birlikte yabancı uyruklu örgüt üyelerinin de ülkemize gelerek suç faaliyetlerini devam ettirdikleri ve Güney Amerika’dan temin ettikleri uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika üzerinden Avustralya, Hollanda ve Hong Kong’a ulaştırmaya çalıştıkları ve küresel çapta işledikleri suçlardan elde ettikleri geliri Türkiye’de aklamaya çalıştıkları tespit edildi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce sınıraşan silahlı organize suç örgütü Comanchero’ya “Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma, Kurulan Örgüte Üye Olmak, Uluslararası Uyuşturucu Madde Ticareti, Suçtan Elde Edilen Malvarlığını Aklamak” suçlarından operasyon düzenledi.
 
MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına (Banka hesapları, Taşınmazlar, Araçlar ve 22 Şirkete Ait Ortaklık Payları) İstanbul 3.Sulh Ceza Hakimliği kararınca el konuldu.
 
ABD ve Avustralya makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Hakan Ayık (Reis), Yeni Zelanda makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Duax Hohepa Ngakuru, Avustralya makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Hakan Arif Tavukçu, ABD makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Barış Tükel, ABD makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Erkan Yusuf Doğan, mavi bültenle aranan Jimmy Avaıjan, mavi bültenle aranan Sibel Arif, mavi bültenle aranan Alp Öztürk ile birlikte aklama faaliyetlerine iştirak ve yardım eden 37 şüpheli yakalandı.
 

Bakmadan Geçme