Bakan Varank: Sanayide acil kalkınma hamlesi başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'yi sarsan depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta sanayi siteleri ve organize sanayi bölgelerinde (OSB) incelemelerde bulundu. Sanayiciler ve esnafla bir araya gelen Bakan Varank, depremden etkilenen illerde tekrar üretimin ayağa kaldırılabilmesi için yapılmakta olanları ve yapılacakları anlattı, iş insanlarının görüş ve önerilerini aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Bakan Varank, Kahramanmaraş’ta ilk olarak ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Canbay ve beraberindeki akademisyenlerden oluşan heyetle Erkenez OSB’ye gitti. Burada Aral Tekstil ve İskur Tekstil firmalarını ziyaret eden Bakan Varank, depremde hasar gören üretim alanlarını ve depolarını inceledi. Beraberindeki akademisyenlerden hasarlı yapıların güçlendirmesiyle ilgili bilgi alan Varank, işletmelerin en kısa sürede yeniden faaliyete başlaması için harekete geçileceğini dile getirdi.

Sanayi Sitelerinde inşaat başlayacak

Varank, daha sonra beraberindeki heyetle Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Sanayi Sitesi ardından da Merkez Küçük Sanayi Sitesi'ne geçti. Sanayi sitesi esnafına “Geçmiş olsun” dileğinde bulunan Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da yakın zamanda sanayi siteleriyle ilgili inşaat çalışmalarına başlayacağını söyledi.

6’ncı bölge teşviklerinden yararlanacaklar

Varank, Türkoğlu ilçesinde bulunan 1 OSB’de Doğusan, HRN Tekstil ve Narteks Tekstil işletmelerini ziyaret etti. Türkoğlu 2 OSB’de de Rimsa Denim ve Ensar Tekstil’te incelemelerde bulundu.Bakan Varank, depremin büyük hasar oluşturduğu tüm ilçelerin Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanabileceğini söyledi. Bakan Varank’a Türkoğlu ziyaretinde koordinatör vali olarak ilçede görevlendirilen Karaman Valisi Tuncay Akkoyun eşlik etti.

 Sanayicilerle buluşma

Varank, daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda sanayiciler ile istişare toplantısı düzenleyerek hem hükümetin hem de bakanlığın depremin sanayiciler üzerindeki etkisini azaltacak çalışmalar yaptığını kaydetti. Bu çalışmaların bir kısmının hayata geçtiğini geri kalanların da peyderpey yürürlüğe alınacağını bildiren Bakan Varank, ekonomiyi eski haline getirerek depremden zarar gören şehirleri ayağa kaldıracakları mesajını verdi. Varank, iş insanlarının da görüş ve önerilerini aldı.

Bakan Varank’ın Kahramanmaraş programında Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü İlker Murat Ar da hazır bulundu.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN