Bakan Tekin, 'Eğitimde eşitlik ve adalet, olmazsa olmazımızdır'

Türkiye Maarif Vakfının düzenlediği 'Eğitimde Değişimi Yönetmek' temalı 3. İstanbul Eğitim Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zirveye gönderdiği mesajın okunmasıyla Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

Türkiye Maarif Vakfı 3. İstanbul Eğitim Zirvesi'ne Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’de katıldı.

Zirvede konuşulacak ve tartışılacak konulara değinen Bakan Tekin, "Eğitimde eşitlik ve adalet, olmazsa olmazımızdır. Eğitimde bahsettiğimiz değişim sürecini yönetirken her bir öğrencinin eşit erişim ve fırsatlara sahip olmasını sağlamak için hepimiz hep birlikte çaba sarf etmek durumundayız. Biz de Bakanlık olarak ana çıkış noktamız, herkesin fırsat eşitliğine sahip olduğu adalet temelli, eşitlik temelli bir eğitim felsefesi inşa edebilmek." ifadelerini kullandı.
 
Bakan Tekin, öğretmenlerle öğrencilerin bu kapsamda hem kendi referans değerlerine sahip çıkabilmesi hem de değişimi, gelişmeleri yakalayabilmesinin önemine işaret ederek şunları kaydetti: "Dünya gerçekten çok büyük bir değişim geçirmekte şu anda. Bunların bir kısmını fark ediyoruz. Teknolojik gelişmeler üzerinden görebiliyoruz ama içinde yaşadığımız için fark edemediğimiz başka değişiklikler başka paradigmalar var. Devlet kurgusu değişiyor. Siyaset kurgusu değişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi dünyadaki egemen siyasal düzenin de bu anlamda değişmesi, bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Dünyada ekonomik tartışmalar yaşanıyor, ekonomik düzen değişiyor. Emperyalizm ve sömürgecilik üzerine kurgulanan dünya düzeni değişiyor. Bütün bu değişimlerin içerisinde bizler egemen dünya düzeninin, bu değişim parametrelerine uygun bir biçimde, biz de yani eğitim sektörüne kafa yoran kişiler olarak, bizler de bu değişim sürecine ayak uydurmak durumundayız."
 
Yeni kurulan dünya düzeninde, küresel emperyalizmin referanslarla ürettiği sistemle artık kendilerini ifade etme durumunda olmadıklarını belirten Tekin, "Biz Türkiye Yüzyılı'nı başlattığımız bu dönemde bu genel söylemi ve genelin aksine kendi referans değerlerimizi, kendi toplumsal değerlerimizi, kendi tarihimizi kendimize ait insani değerlerimizi referans alan ve dünyada bu anlamda yaşadığımız teknolojik gelişmeleri de ıskalamadan kendimize ait yepyeni bir eğitim sistemi, yepyeni bir eğitim felsefesi inşa etmek durumundayız" diye konuştu.
 
İstanbul Eğitim Zirvesi

Zirvede, yapay zekâ, biyoteknoloji ve benzeri teknolojilerin kuşattığı insanın, dijitalleşme çağında eleştirel düşünme yeteneğini koruması ve insan olarak kalmasının mücadelesi ele alınıyor.
 
Eğitime ilişkin ortaya çıkacak imkânlar, analizler, gelecek perspektifleriyle kuramsal yaklaşımlar, iyi örnekler, eğitimde değişimin yönetilmesi teması çerçevesinde akademik değerlendirmelerin yapıldığı zirveye, 50'yi aşkın ülkeden alanında en önemli eğitimci, akademisyen ve eğitim yöneticileri ile "Eğitimde Değişimi Yönetmek" başlıklı üst düzey oturumuna ise bazı ülkelerin eğitim bakanları da katılıyor.
 
Bu kapsamda zirvede, Bosna Hersek Eğitim Bakanı Naida Hota Muminovic, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Eğitim Bakanı Tony Mwaba Kazadi, Malezya Millî Eğitim Bakanı Fadhlina Binti Sidek birer konuşma yapacak.
 
Ayrıca zirvede, "Türkiye'nin Eğitim Yüzyılı", "Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji" ve "Okul Yöneticileri" oturumları da gerçekleştirilecek.
 
"Türkiye'nin Eğitim Yüzyılı" oturumunda ise Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Celile Ökten'in yanı sıra Prof. Dr. Halil Berktay ve Prof. Dr. Azmi Özcan, Türkiye'nin geçmişten gelen tecrübesiyle eğitim yüzyılının eğitsel paradigmalarını ve vizyonunu tartışacak.
 
"Yarının Eğitim Dünyasında Teknoloji" oturumunda Didem Bayram, Elvan Kuzucu Hıdır ve Macaristan'dan Attila Hajko, eğitimde değişimin nasıl yönetileceği, eğitim teknolojilerinin ve dijitalleşmenin okul ortamına etkileri ile dijitalleşme çağında düşünme yeteneklerinin korunmasını tartışacak.
 

Bakmadan Geçme