Bakan Koca: Son 20 günden 11 ilde 11 binin üzerinde bebek doğdu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından Osmaniye'de geçici barınma merkezinde kalan depremzedelerle bir araya geldi. Sonrasında Bakan Koca, son 20 günde 11 ilde 11 binin üzerinde bebeğin dünyaya geldiğini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

Koca, 6 Şubat ve sonrasında birbirini izleyen depremler sebebiyle İslahiye’de 1347, Nurdağı'nda 2 bin 170 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, Gaziantep genelinde can kayıplarının 3 bin 897’ye ulaştığını, Osmaniye’de ise toplamda 993 kişinin vefat ettiğini bildirdi.

Şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır

İslahiye ve Nurdağı ilçeleriyle afetten hasar gören Gaziantep’te, su klorlama çalışmaları ve bakiye klor ölçümlerinin ilk günlerden itibaren düzenli olarak yapıldığına dikkat çeken Koca, “Bu ölçümler için alınan 998 su örneğinden 938’inde klor oranı yeterli, 60’ında yetersiz bulundu. Su örnekleri mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan da analiz edilmektedir. Bugüne kadar 736 su örneği alınmış, bu örneklerden 512'si sağlık açısından uygun, 103’ü ise uygunsuz bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında ısrarla vurgulamak isterim, Gaziantep’te Nurdağı ve İslahiye'de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır” dedi.

Koca, “Afetin yaşandığı ilk günden bu güne kadar 230 bin 944 hastamıza sağlık hizmeti verildi. Bunlardan 121 bin 153’ü birinci basamak sağlık hizmetidir. Acil hizmeti sayısı 54 bin 845’tir. Kurulan 7 Acil Müdahale Ünitesi'nde ise 14 bin 345 hastaya müdahale yapıldı. Bahçe ilçemizde hizmet veren Sahra Hastanesinde 6 bin 648 hasta muayene edilmiştir” diye konuştu.

Son 20 günden 11 ilde 11 binin üzerinde bebek doğdu

Depremzedeler için yeniden organize ettikleri ALO 184 Deprem Sağlık Hattı’nın, gerekli kolaylığı sağlayacağını ifade eden Koca, “ALO 184 hattını arayan depremzede hastamız örneğin biten ilacı için veya tedavi için bize başvurabilir. Bir hastaneye sevkini isteyebilir. İhmal etmişse, tetanos aşısının yapılmasını talep edebilir. Sürekli bakıma muhtaç hastası için destek alabilir. Tıbbi malzeme ve cihaz ihtiyacını karşılayabilir. ALO 184, diyaliz hastaları, kemoterapisi aksayan, aksama ihtimali olan tüm depremzede hastalar için başvuru numarasıdır” diye konuştu.

Bakan Koca, ALO 184 Hattı'na son iki günde 7 bin 387 arama geldiğini, taleplerin yüzde 12'sini ameliyat dahil tedavi ihtiyacı, yüzde 5,5’ini ilaç ve aşı, yüzde 3’ünü tıbbi cihaz ve malzeme ihtiyacının oluşturduğunu aktardı.

Koca, son 20 günde 11 afet şehrinde 11 binin üzerinde bebek doğduğunu, yeni doğan her bebeğin, kendilerine verilmiş umut olduğunu ve inşa edecekleri yeni hayatın sağlamlığında ölçülerinin onlar olduğunu sözlerine ekledi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN