AFAD'tan afetzede acil yardım ödenekleri hakkında açıklama

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı, afetzede acil yardım ödenekleri ve afette en çok etkilenen iller hakkında duyuru yayımladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - İbrahim Baykut

AFAD’tan yayımlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “Afetin ilk günlerinde “genel hayata etkili afet bölgesi” olarak ilan edilen illerimizde, afete yönelik acil ödemelerin daha hızlı yapılabilmesi için, illerimiz arasında eşleştirme yapılmıştır. Bu kapsamda, afet bölgesindeki illere karşılık gelen destek iller belirlenmiştir. Bu eşleştirmede Elazığ ilimiz ile ilgili olarak ilk anda verilmiş bir “genel hayata etkili afet bölgesi kararı” olmadığı için, Elazığ ilimiz, Malatya’ya destek il olarak belirlenmiştir.

Daha sonraki dönemde Elazığ ilimizin de “genel hayata etkili afet bölgesi” kapsamına alınmasıyla birlikte, bu görevlendirmeler  iptal edilerek, aşağıda belirtildiği şekilde tekrar eşleştirme yapılmıştır.

Depremin ilk günlerinde arama kurtarma ve diğer acil işlerin hızlıca yönetilmesi için böyle bir eşleştirme yapılmış olup, bu eşleştirmelerin depremin illerimize etkisiyle ve büyüklüğüyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki, sonrasında yapılan bu değişiklik, ikinci bir metinle de düzeltilmiştir.

Tamamen teknik ve süreci hızlandırmaya yönelik bu işleyişi, Malatya’ya veya başka herhangi bir ilimizin afetsellik boyutuyla ilişkilendirilmemesi gerektiği hususunu kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz.

Afetten etkilenen illerimizden;

Kahramanmaraş ilimizin Zonguldak İl AFAD tarafından incelenmesi,

Hatay ilimizin Trabzon İl AFAD tarafından incelenmesi,

Malatya ilimiz, Başkanlığımız desteğiyle  Malatya İl AFAD ile birlikte incelenmesi,,

Adıyaman ilimizin İzmir İl AFAD tarafından incelenmesi,

Diyarbakır ilimizin Başkanlık tarafından incelenmesi,

Adana, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ illerimiz il AFAD tarafından incelenmesi yapılmaktadır.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN