8 ilçede yeni yabancı kaydı yapılmayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünde düzenlenen İstanbul Göç Değerlendirme Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Esenyurt ve Fatih'in tüm yabancı oturumuna kapalı olduğunu dile getirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul Göç Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu, Esenyurt ve Fatih'in tüm yabancı oturumuna kapalı olduğunu dile getirdi. 
 
Soylu: "Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu, İstanbul'da geçici korumaya zaten kapalıydı, tüm ikamet izinlerine kapandı. Yani artık bu ilçelerde yeni bir yabancı kaydı yapılmayacak. İstisnası ne? Öğrenciyse, o ilçedeyse üniversitesi, orayı kazanmışsa olabilir veya yatırımcı olarak ev almışsa bu olabilir. Onun dışında bir de hastalık meselesi var. Yani aile bütünlüğü açısından sağlık meselesi. Onun dışında Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu yabancı oturumuna kapatılmıştır. Burada iki ilçemiz de önceden vardı, Esenyurt ve Fatih. Böylece Esenyurt ve Fatih'le beraber 10 ilçe bundan sonra gelebilecek yabancı oturumuna, ikamete kapalıdır."
 
Göç rakamları üzerinden yanlış bilgilendirme, spekülasyon ve yabancı düşmanlığına varan süreçlerin oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Bakan Süleyman Soylu, şu bilgileri paylaştı: "Türkiye'deki toplam Suriyeli kardeşimiz, yani 'geçici koruma altında' olarak nitelendirdiğimiz Suriye'deki iç karışıklıktan dolayı Türkiye'ye gelen ve geçici koruma altında bulunan 3 milyon 646 bin 278. Açık açık söyleyeyim, 10 milyon değil, 15 milyon değil, 20 milyon değil, 25 milyon değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ciddi bir devlettir. Belgesini, yazısını ortaya koyabilen bir devlettir. İkamet izniyle yani düzenli bir şekilde Türkiye'de kalan öğrenci ikameti, çalışma ikameti, aile ikameti, misyonda çalışanlar, yabancı şirketlerde çalışanlar, yabancı olup Türkiye'de çalışanlar, tarım alanında çalışanlar da dahil olmak üzere toplam kalanların sayısı 1 milyon 363 bin 983. Bir de uluslararası koruma kapsamında olan çeşitli statülerde mülteci, o da toplam 321 bin 52."
 
İstanbul, geçici koruma statüsüyyani Suriyelilerin tekrar kaydına kapalıdır

Soylu, "İstanbul, uzun süredir geçici koruma statüsü yani Suriyelilerin tekrar kaydına kapalıdır. İstanbul'da bazı mahalleler ve bazı ilçeler sadece Suriyeli değil, yani geçici koruması statüsü değil, bütün yabancılara kapalıdır. İstisnası var. Nedir istisnası? Eğer öğrenci o ilçede okuyorsa, üniversite öğrencisiyse oluyor veya bir çalışma belgesi varsa, orada kalabiliyor. Yatırımcıysa, ev almışsa orada kalabiliyor. Birkaç istisna var. Çocuğu başka bir ildedir, oraya intikal etmek zorundadır, aile bütünlüğü açısından, çekirdek aile açısından söylüyorum ama onun dışındakiler kapalıdır."
 
Türkiye'de ve İstanbul'da göçle ilgili yaptıkları kısıtlamalardan sonuç elde ettiklerini dile getiren Bakan Süleyman Soylu, "Nisan ayında İstanbul'daki toplam yabancı miktarı 1 milyon 309 bin 394 iken son aylarda zorunlu olarak Rusya ve Ukraynalı gelmesine rağmen rakam 1 milyon 271 bin 279'a düşmüştür. Örneğin burada düşen ilçeler var. Yani ikamet izni 15 Ocak 2021'de 49 bin olan Fatih, ikamet iznini 24 bin 611'e düşürmüş. Yani kısıtlamalarını kendi adına bir faydası olduğunu görebiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Soylu, aldıkları tedbirlerle bu trendin yukarıdan aşağıya indiğini, en önemli önlemin şubat itibarıyla başladıkları turizm izniyle turizm vizesiyle Türkiye'ye gelen kimseye ikamet vermediklerini söyledi. İstanbul'da yaptıkları taramayla bu insanların nerede, nasıl oturduklarını teyit ettiklerini anlatan Bakanımız, bunu devam ettirdiklerini kaydetti.
 

İstanbul'da yakaladığımız 100 kaçak göçmenin 80'ini ülkelerine gönderdik
 
Süleyman Soylu, aynı zamanda İstanbul'da yılbaşından bugüne kadar 143 bin 450 kentte oturmaması gereken veya Türkiye'ye kaçak yollarla girmiş yabancı yakaladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: "Bunların bir kısmını, başka illerde oturması gerekiyordu, oraya gönderdik. Bunların bir kısmı Türkiye'ye kaçak yollarla girmişti. Toplam 83 bin 605 Türkiye'ye kaçak yollarla giren kaçak göçmen, yabancı yakaladık. Bunların 68 bin 210'unu da şu ana kadar sınır dışı ettik. Bu işlemimiz hala devam etmektedir. Kendi ülkelerine gönderdik. Bu neredeyse yüzde 80'in üzerinde bir rakamdır. İstanbul'da her yakaladığımız 100 kaçak göçmenin 80'ini kendi ülkelerine geri gönderdik. Bunun yanı sıra İstanbul'da geri gönderme merkezi kapasitemizi yıl sonuna kadar 700, 6 ay içerisinde ise bin daha ilaveyle 1700, 1500 de elimizde kapasite var, toplam 3 bin 200'e çıkartıyoruz. Geri gönderme merkezi kapasitesinin Avrupa standartlarına göre 18 bin olarak nitelendirildiğini, Türkiye'de 20-22 binlik bir geri gönderme merkezi kapasitesi bulunduğunu belirtti.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN