3-9 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleri başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Ekim tarihleri arasında kutlanan Amatör Spor Haftası etkinlikleri başladı.

Amatör Spor Haftası kapsamında planlanan faaliyetler ile farkındalık oluşturularak halkın düzenli fiziksel aktivite alışkanlığına özendirilmesi, il spor merkezlerine kayıt yaparak spora başlayan çocukların müsabaka tecrübesi kazanması ve buna yönelik müsabaka düzenlenmesi, sezon öncesi takımların sezona hazırlık performanslarını görmeleri, yetenek taraması yapılarak spora yönlendirilmiş çocuk ve gençlerin bağlı oldukları kulüplerinin ve başarılı sporcuların halka tanıtılması, yeni bireylerin spora kazandırılması, amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması yoluyla kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spora katılımın üst seviyede sağlanması, haftanın anlam ve önemine ilişkin panel, sempozyum, açık oturum, çalıştay gibi etkinlikler ile Türkiye’de topyekün spor bilinci ve kültürünün oluşturulması amaçlanıyor.

Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye ve Kahramanmaraş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ortaklaşa olarak 3-9 Ekim Amatör Spor Haftasın çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 

Etkinlikler 3 Ekim 2022 tarihinde kortej yürüyüşü ile başlarken Atıcılık, Atletizm, Basketbol, Badminton, Masa Tenisi, Tenis, Yüzme, spor müsabakaları yapılacaktır. Hafta sonunda Yıl boyu başta futbol olmak üzere tüm branşlarda gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası organizasyonlarda dereceye giren sporculara ''Amatör Spor Haftası, Sporun En'leri'' ödül töreni yapılacak.

3 Ekim 2022 tarihinde Kahramanmaraş Valiliği önünden başlayan Atatürk Meydanında tamamlanan Kortej Yürüyüşü; Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, ASKF Şube Başkanı Ekrem Karaoğlan, Büyükşehir Belediye Spor Şube Müdürü Mustafa Orak, Amatör Spor Kulüpleri, Antrenör ve Sporcuların katılımıyla gerçekleştirildi. 

Belediye Bandosunu eşlik ettiği kortej yürüyüşüne kent merkezinde ilerlerken vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Atatürk anıtında düzenlenen programda Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının akabinde Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz,3-9 Ekim Amatör Spor Haftasının anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştirdi. 

İl Müdürü Boz yaptığı konuşmada: “Amatör spor haftası olarak yer yıl kutlanan haftamızın başlangıcında burda sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Öncelikle hafta boyunca yapacağımız etkinliklerde mücadele edecek gençlerimize, emek harcayan antrenör arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Amatör kulüpler sporun taşıyıcı güçleridir. Bu camia tüm fedakarlıklarla birlikte bu spor organizasyonlarını yürütmek ile ilgili en alt teşekkül, taşıyıcı lokomatif olarak ülkemizdeki sporu kalkınmasında çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu açıdan baktığımızda toplumumuzda spor kültürünün oluşturulması, gençlerimizin, çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan çekilerek spora yönlendirilmesi açısından önemli bir görevi bulunmaktadır. Bu açınan emek harcayan, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak adına spora yönlendiren, bu organizasyonlarda bulunan ve gençlerimiz ile bir araya gelen tüm amatör spor yöneticilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onların varlığıyla biz burada sporcularımıza hizmeti götürme imkanı buluyoruz. 

Hafta boyunca çeşitli etkinlikler ile Amatör Spor Haftasını kutlamaya devam edeceğiz. Hafta sonu 3x3 Sokak basketbolu turnuvası ile başladık, yine hafta boyunca yüzme, basketbol, badminton, tenis gibi etkinliklerle de Amatör Spor Haftasını kutlamaya devam edeceğiz ve haftanın sonunda da Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yaptığımız Sporun enleri programıyla da haftayı taçlandırmış olacağız. Bu gecede ilimizi ve ülkemizi ulusal ve uluslar arası alanda başarıyla temsil etmiş sporcularımızı onure etmeye gayret edeceğiz. Ben tekrar organizasyonlar emek harcayan tüm mesai arkadaşlarıma, buraya kadar gelen sporcu kardeşlerime, spora emek harcayan tüm amatör yöneticilerine huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Tören Programı hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından tamamlandı. 

Bakmadan Geçme